Svet si pripomína pochybné výročie, ale ja stále nemôžem celkom uveriť, ako drasticky sa zmenil takmer zo dňa na deň. Keby mi niekto pred rokom povedal, že budeme rok uzamknutí, označil by som ho za nepríčetného.

Zároveň si myslím, že lockdowny nám všetkým dali mnoho cenných lekcií – tu je zopár mojich.

Bitcoin cryptocurrency symbol on a stone sphere monument painted black by unidentified persons in Oktyabrskaya Square
Neprehliadnite

Desať odvážnych prognóz na rok 2021 pre ochranu hodnoty vášho majetku

Zdravie je bohatstvo

Nikdy neberiem svoje zdravie ako samozrejmosť. Zdravo sa stravujem, pravidelne cvičím a meditujem. Ale moje návyky si tiež vyžadovali zlepšenie. Uvedomil som si, ako veľmi je človek zraniteľný. Pochopil som, že prevencia je najlepšou ochranou a nikto mi nepomôže, ak si nepomôžem sám. Každý by mal investovať do svojho zdravia. Ako sa hovorí: „Ak si nenájdete čas na prevenciu, skôr či neskôr si budete musieť nájsť čas na chorobu. 

zlato - zlatá tehla
Neprehliadnite

Pripraví bitcoin zlato o slávu v boji s infláciou?

Minimalizmus 

Už v prvých dňoch lockdownu som si uvedomil, koľko som v minulosti míňal na nákupy a reštaurácie. Inými slovami, lockdown ma naučil, že moje životné náklady nie sú v skutočnosti vysoké. Tiež som zistil, že zníženie výdavkov môj život nijako výrazne neovplyvnilo. Menej je niekedy viac.

Inflácia v Argentíne
Neprehliadnite

Inflácia je dôvod, prečo by sa investori mali vyhýbať dlhopisom

Dôležitosť rutiny

Počas lockdownu som sa naučil, že rutina je životne dôležitá. To, že som bol uzavretý doma, ma naučilo, aké nevyhnutné je žiť v prítomnom okamihu. Inými slovami, je v poriadku žiť pomalšie, zo dňa na deň. Náhle životné zmeny, akými lockdowny určite boli, môžu pôsobiť nezvládnuteľne. Je preto kľúčové spomaliť a sústrediť sa na to, čo skutočne človek má pod kontrolou. Aj malé veci ako sú skoré vstávanie, meditácia, cvičenie, pravidelné stravovanie sa, alebo zaspávanie v rovnakom čase, majú veľký význam.

Tokyo Reacts As Joe Biden Sworn In As 46th President Of The United States
Neprehliadnite

Do roku 2023 sa dá na akciách zarábať aj so zatvorenými očami

Nový normál tu s nami ešte chvíľu ostane

Pamätáte si, keď nám vlani v marci povedali, že lockdown tu bude iba dva týždne, aby sa „vyrovnala krivka“? Prešiel rok, a stále sme tam, kde sme boli. Poďme si teda zhrnúť súčasnú situáciu.

Konečne sú tu tak dlho očakávané vakcíny. Ale môžeme prestať nosiť rúška, ak sa necháme zaočkovať? Nie. Môžu reštaurácie, fitness centrá a kaderníctva znovu otvoriť svoje služby, ak sa nechajú zaočkovať? Nie. Popravde, nie je ani jasné, či sú vakcíny 100 percentne  úspešné a či zastavia prenos vírusu na ďalšie osoby. Netvrdím, že sa už nikdy nevrátime do normálu, ale som presvedčený, že nový normál tu bude ešte niekoľko rokov. Kvôli tomu je dôležité, aby sme sa naučili používať zdravý rozum a videli svet taký, aký je. „Nový normál“ tu ostane a my by sme si naň mali zvyknúť.

burza
Neprehliadnite

Čím viac sa učíme z histórie, tým menej sa bojíme investovať. Päť lekcií z minulého desaťročia

Byť sám je dobrá vec

Baví ma byť sám. Pochádzam z dlhej rady samotárov v mojej rodine. Lockdown mi však jasne ukázal, že eliminácia sociálneho kontaktu môže byť protijedom voči stresujúcemu a konzumnému svetu. Neustála posadnutosť ostatnými ľuďmi nie je zdravá. Rodina a priatelia sú samozrejme dôležití, no nesmieme zanedbávať ani svoj vlastný život. Inými slovami, je nevyhnutné najskôr pomôcť sebe. Sebaspoznávanie je začiatkom skutočnej transformácie. Na to, aby sme žili v harmónii, musí existovať rovnováha medzi sociálnym a osobným svetom.

Bitcoin
Neprehliadnite

Tesla nákupom bitcoinu za 1,5 miliardy dolárov môže spustiť dominový efekt

Nikdy nebojujte s Fedom

Hoci obchodujem s akciami už viac ako 20 rokov, často som spochybňoval ich valuácie. Svet sa však zmenil. Lockdowny priniesli obrovské množstvo natlačených peňazí. Preto som  prestal venovať príliš veľkú pozornosť fundamentom.

Vidím to asi takto. Ak sa centrálna banka Fed alebo ECB rozhodnú udržať nulové sadzby a donekonečna tlačiť peniaze, ceny musia stúpať. Ceny akcií už v skutočnosti majú zakázané klesať. Medvedie trhy sú kacírske a korekcie limitované na niekoľko dní. Je to úplné šialenstvo. Ale toto je svet, v ktorom momentálne žijeme. Niektorí analytici tvrdia, že tlač peňazí nemá na ceny žiadny vplyv. Hlúposť. V poslednom desaťročí sa dokázalo, že akcie z tlačenia peňazí výrazne profitujú. Vždy musíme mať na pamäti základnú zásadu z Wall Street: „nikdy nebojuj s Fedom.“ Keď sa najsilnejšia inštitúcia na svete rozhodne nafúknuť ceny aktív do stratosféry, kto som ja, aby som s nimi bojoval? Rozumnejšie je sa s tým zmieriť a zviesť sa na vlne najväčšieho býčieho trhu v histórii.

GameStop Stock
Neprehliadnite

GameStop je finančný protest proti globálnemu finančnému systému

Bitcoin je najlepšia poistka proti chaosu

Takto pred rokom bola cena bitcoinu menej ako 5-tisíc dolárov. Aj keď som vedel, že bude  dlhodobo narastať, nikdy by som si nebol pomyslel, že za jediný rok stúpne viac ako 12-násobne. Je nepopierateľné, že bitcoin je jasným víťazom lockdownu. Okrem toho výrazne nahrádza zlato a čoskoro nahradí aj dlhopisy. Dokonca aj jeho dlhodobí odporcovia  a médiá to už vzdali. Bitcoin ma primäl vážiť si hodnotu asymetrického rizika a exponenciálneho rastu. A nenechám sa odradiť ani tak často vyčítanou volatilitou, lebo z dlhodobého pohľadu mi absolútne neprekáža. Nikdy som nebol viac presvedčený, že bude naďalej rásť. V čase inflácie je bitcoin najlepším únikom a bezpečným prístavom pre naše peniaze.

A man walks by a screen showing the price of bitcoin in Seoul, South Korea, Friday, Dec. 8, 2017. South Korean is studying ways to regulate speculative trading in crypto currencies as the latest surge in prices stokes a craze over bitcoins. (AP Photo/Lee Jin-man)
Neprehliadnite

Finančná gramotnosť a bitcoin sú kľúčom k ochrane bohatstva

Čo z toho vyplýva?

Svet, do ktorého smerujeme, je iný ako ten, ktorý nechávame za sebou. Čím skôr to pochopíme, tým lepšie. To znamená, že životom v neustálom strachu a v popieraní skutočnosti ubližujeme iba sami sebe. Ako hovoria taoisti, neistota je jedinou životnou istotou. A keby som sa mal z toho všetkého šialenstva naučiť iba jednu vec, bolo by to zostať odolný.  

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora