„Každú noc sa pýtam sám seba, prečo musia všetky krajiny založiť svoj obchod na dolári,“ povedal brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva vo vášnivom prejave v Novej rozvojovej banke v Šanghaji, známej ako „banka BRICS“.

„Prečo nemôžeme obchodovať na základe našich vlastných mien?“ pokračoval a dodal, že začiatkom tohto mesiaca sa čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin zaviazali prijať renminbi na „platby medzi Ruskom a krajinami Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky“, aby sa znížilo vystavenie Ruska „toxickým“ dolárom.

„Prečo by banka BRICS nemohla mať menu na financovanie obchodných vzťahov medzi Brazíliou a Čínou, medzi Brazíliou a inými krajinami?“ pýtal sa L. Lula.

Mohla a aj to skúsila. Podobne, ako to skúsilo Rusko. A zistilo, že problém sa nevyriešil, iba zmenil svoj charakter.

„Toto je problém,“ povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov novinárom v indickom štáte Goa na stretnutí Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Reagoval na stále rastúci obchodný prebytok Ruska s Indiou. „Musíme použiť tieto peniaze. Na to však musia byť rupie prevedené do inej meny a teraz sa o tom diskutuje.“

Celkový vývoz Indie do Ruska sa v minulom roku znížil o viac ako desať percent na 2,8 miliardy dolárov, zatiaľ čo dovoz vzrástol takmer päťnásobne na 42 miliárd dolárov, píše Bloomberg. Dovoz ruskej ropy do Indie dosiahol v apríli rekordných 1,68 milióna barelov denne, čo je šesťnásobok oproti predchádzajúcemu roku.

Takáto nerovnováha v obchode pre Rusko znamená, že „objem ‚zmrazených prostriedkov‘ môže dosiahnuť desiatky miliárd dolárov“, povedal Alexander Knobel, riaditeľ Inštitútu medzinárodnej ekonomiky a financií ministerstva hospodárskeho rozvoja.

A tak sa vracia Lulova otázka: „Prečo nemôžeme obchodovať na základe našich vlastných mien?“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa