Ľudia za všetkým hľadajú nejaké tajomstvo alebo niečo zložité. V skutočnosti je však väčšina vecí jednoduchá. Ak chcete napríklad schudnúť, neexistuje žiadny tajný tréningový plán alebo výživový doplnok. Jednoducho musíte spáliť viac energie ako skonzumujete.  

To isté platí aj o bohatstve. Ak chcete zarobiť, musíte jednoducho míňať o niečo menej ako zarobíte a zvyšok investovať do aktív, ktoré vám budú dlhodobo zarábať.

Takže keď sa vám podarí zvýšiť svoj príjem alebo znížiť výdavky, pre úspech v investovaní by ste si mali čo najskôr osvojiť nasledujúcich päť základných vlastností:

Motivácia učiť sa

Všetko, čo ste sa v škole dozvedeli o peniazoch, bolo buď zastarané, alebo aktuálne v čase, keď ste sa to učili. Celý vzdelávací systém je zastaraný a dizajnovaný tak, aby vás nechal v úplnej nevedomosti o ekonomickej realite. Dokazuje to fakt, že základy súčasného vzdelávacieho systému v našich končinách položila ešte Mária Terézia a jeho princíp sa nijako výrazne nezmenil.

Ak chcete váš majetok zveľaďovať, musíte sa preto najskôr odnaučiť všetko, čo vás naučili, a začať objavovať princípy fungovania financií od úplného začiatku. 

V prvom rade sa budete musieť stať sústavným čitateľom so silnou túžbou učiť sa. Najlepšie je, že na to nepotrebujete drahé zahraničné školy. V súčasnosti sa môžete väčšinou zadarmo dozvedieť takmer čokoľvek na internete.

Nikto to nevysvetlil lepšie ako Naval Ravikant:

  • Najlepší učitelia sú na internete.
  • Najlepšie kníhkupectvá sú na internete.
  • Najlepší partneri sú na internete.
  • Nástrojov na učenie je neúrekom.
  • Jediné, čo nám chýba, je túžba učiť sa. 

Spoznajte kúzlo zložených úrokov

Nemusíte mať milióny, aby ste začali investovať, a nedostatok peňazí nie je žiadnym ospravedlnením vašej nečinnosti.

Matematike veríme v rôznych iných aspektoch bežného života, tak prečo to nerobiť aj pri financiách? Vďaka nej môže byť zarábanie peňazí celkom bezbolestné.

To „tajomstvo“ sa nazýva zložený úrok.

Keď sa niekto kedysi pýtal Alberta Einsteina, aký je najväčší vynález ľudstva, ten odpovedal: „Zložený úrok.“ Jednoducho, ide o včasné sporenie a udržiavanie dlhodobej investície. Z môjho uhla pohľadu je to tak blízko k finančnej mágii, ako sa len dá.

Napríklad ak ste za posledných sedem rokov mesačne investovali 100 eur do bitcoinu, teraz by ste vlastnili viac ako 500 000 eur. Pohrajte sa s kalkulačkou zloženého úroku a zistite viac.

Takže osvojte si čo najskôr hodnotu asymetrického rizika, exponenciálny rast a začnite si vážiť silu zloženého úroku. Je to najlepší trik, ako budovať svoj majetok.

Nasledujte „smart money“

Pojem smart money sa zvyčajne vzťahuje na banky a hedžové fondy na Wall Street, ktoré spravujú miliardy dolárov svojich klientov. Na svete je asi 20 fondov, ktoré ovládajú 80 percent svetového obchodovania. Majú pod svojou správou bilióny dolárov a zamestnávajú tie najlepšie hlavy. Za týmito fondmi sú legendárni investori ako napríklad Warren Buffett, Ray Dalio, John Paulson alebo Cathie Wood.

Takže ak si myslíte, že trh je nastavený proti vám, máte pravdu! Títo insideri zvyčajne opúšťajú párty tesne pred koncom, kým ostatní naďalej lejú peniaze do prázdna, a naopak, sú prví tam, kam ostatní ešte nestihli pribehnúť.

Ak teda chcete dosiahnuť nadštandardné výnosy, ignorujte bežné finančné správy v televízii a začnite si budovať skutočný majetok. Alebo, ako povedal John Templeton:

„Je nemožné dosiahnuť nadštandardné výnosy, pokiaľ neurobíte niečo iné ako väčšina.“ 

Ignorujte krátkodobú volatilitu 

Nenechajte sa zmiasť, pády sú vždy bolestivé. Ako povedal rímsky historik Livius:  

„Nič nebolí viac ako strata peňazí.“ 

Avšak na zarábanie na finančných trhoch kolísavosť potrebujete. Tie najlepšie investície sú zvyčajne najvolatilnejšie. Nenechajte sa odradiť krátkodobými cenovými pohybmi a ignorujte emócie a sentimenty. Volatilita je nevyhnutné zlo a nikdy netrvá navždy. 

Majte dlhodobý plán  

Ako raz povedal Warren Buffett: „Ak nie ste ochotní držať akcie počas 10 rokov, ani len neuvažujte o ich vlastníctve na 10 minút.“

Pri investovaní musíte mať dlhodobú víziu. Ak si kúpite investíciu s tým, že si cez noc privyrobíte, budete naozaj sklamaní. 

Takže tu je jednoduchá investičná stratégia: 

  1. Nakúpte kvalitné aktíva.
  2. Vydržte.
  3. Opakujte kroky jeden a dva. 

Investovanie si vyžaduje trpezlivosť a dôveru vo vlastné rozhodnutia. Dám vám príklad. Keby ste pred dvadsiatimi rokmi investovali 10 000 dolárov do indexu S&P 500, teraz by ste mali 273 000 dolárov.

Predtým, ako začnete investovať, si to teda dobre rozmyslite. Ak nie ste dostatočne trpezliví, je to preto, lebo ste sa ešte nenaučili dosť. Vtedy sa vráťte k prvému bodu tohto článku.

Na záver – ak ste ešte tieto rady neaplikovali, neponáhľajte sa s investovaním. Namiesto toho sa ďalej učte a dobre sa pripravte na dlhú cestu.

Váš majetok od toho závisí.