Akcie talianskeho futbalového klubu Juventus Turín dnes poskočili až o 4,2 percenta po tom, čo sa vyrojili špekulácie, že jeho najväčšia hviezda, Portugalčan Cristiano Ronaldo, by mohol byť na predaj Manchestru City.

Správa, ktorá zarmucuje fanúšikov „Starej dámy", jej akcionárov naopak teší. Situácia tak pripomína nedávne dianie v súvislosti s odchodom argentínskej „star" Lionela Messiho z Barcelony do Paris Saint-Germain.

Aj v prípade Messiho odchodu proti sebe stál záujem väčšiny spoločníkov klubu - jeho partnerov - a radových fanúšikov. A ako v prípade Messiho je aj odchod Ronalda vyvolaný najmä ekonomickými a biznisovými okolnosťami a pomerne ťaživou finančnou situáciou klubu, ktorú ešte zhoršila pandémia.

Akcionári Juventusu špekulácie o jeho odchode vítajú, lebo klub by sa tak zbavil nesmierne drahej „guli pri nohe". Navyše Ronaldovi budúci rok tak či tak končí kontrakt, teda hrozí, že by o neho turínsky klub rovnako prišiel, bez finančnej kompenzácie.

KK2 Barcelona - Lionel Messi z FC Barcelony v zápase 5. kola španielskej La Ligy FC Barcelona - FC Sevilla 4. októbra 2020 v Barcelone.
Barcelona's Lionel Messi waits for the ball during the Spanish La Liga soccer match between FC Barcelona and Sevilla FC at the Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, Sunday, Oct. 4, 2020. (AP Photo/Joan Monfort)
Neprehliadnite

Prečo hodila Barcelona Messiho cez palubu: Je za tým biznis väčší ako on

Podľa analýzy francúzskej maklérskej spoločnosti Kepler Cheuvreux, publikovanej vlani začiatkom roka, tesne pred prepuknutím pandémie, bude Juventus vo finančnej strate tak dlho, ako dlho bude platiť práve existujúci Ronaldov kontrakt.

Portugalský hráč s talianskym klubom podpísal v roku 2018 štvorročnú zmluvu údajne mu zaručujúcu ročnú mzdu tridsiatich miliónov eur. Tesne pred pandémiou potom najmä talianske médiá špekulovali, že Juventus zvažuje ročné predĺženie kontraktu.

Spomínaná maklérska spoločnosť Kepler Cheuvreux už vtedy upozorňovala, že Juventus sa môže vymaniť zo straty najskôr v roku 2023, pokiaľ však dostane svoje výdavky za hráčske hviezdy pod kontrolu a viac využije svojich vlastných odchovancov.

Juventus sa nákupom Ronalda od Realu Madrid za 100 miliónov eur síce pred tromi rokmi pasoval medzi európsku klubovou elitu, avšak na takú drahú „srandu" dlhodobo zjavne nemá. A zvlášť nie potom, čo klubu finančne priťažila pandémia.

Tokijské hry sa divákov nedočkajú, zato kontrol a prísnych opatrení bude neúrekom.
Neprehliadnite

Plať a buď hrdý: Porazeným každých olympijských hier je daňový poplatník

Takže preto teraz akcionári Juventusu Ronaldovmu pravdepodobnému odchodu tlieskajú. Už si tiež spočítali, že im 36-ročná superhviezda celkovo zasa toľko nepriniesla.

Akcie Juventusu sú síce dnes o zhruba 30 percent vyššie než v čase, keď v roku 2018 vyšlo najavo, že sa mu Ronaldo „upíše". Lenže o toľko za tú dobu vzrástol všeobecne široký európsky akciový trh (index Stoxx Europe 600), ako ukazuje graf nižšie.

Index Stoxx Europe 600
Zdroj: Bloomberg
Index Stoxx Europe 600

Ronaldo teda napriek očakávaniam akcionárom turínskeho klubu nezabezpečil žiadny nadštandardný výnos. Naopak, stále akútnejšie hrozilo, že akcie klubu stiahne nadol.

Ronaldo, svetovo najsledovanejší človek na Instagrame, síce svojím príchodom pomohol v prvom roku pôsobenia k vzostupu akcií turínskeho klubu o veľmi solídnych zhruba 150 percent, akcie však odvtedy viac-menej už len klesali. A nielen kvôli covidu. Ich zostup začal už pred pandémiou.

Avšak, pandémia ešte zvýraznila neudržateľnosť finančnej situácie Juventusu.

Barcelona sa musela Messiho vzdať kvôli svojmu predlženiu, kvôli španielskemu Zákonníku práce (neumožňuje pokles zárobku z roka na rok o viac než 50 percent) a kvôli biznisovému zálusku jej vedenia - teda časti jej de facto spolumajiteľov ( „Barca" je vlastnená fanúšikmi) - na len zdanlivo pochovaný projekt európskej futbalovej „VIP" Superligy.

Juventus sa Ronalda podľa všetkého zbaví podobne ako Barcelona tiež najmä z ekonomických dôvodov, na čele s neutešenou finančnou situáciou, ktorú pandémia ešte zhoršila.

JB 41 Barcelona - Argentínsky futbalista Lionel Messi plače pred začiatkom tlačovej konferencie v Barcelone 8. augusta 2021. Messi v nedeľu na tlačovej konferencii potvrdil odchod z FC Barcelona, v ktorého drese pôsobil celú doterajšiu profesionálnu kariéru. Pred novinármi iba s ťažkosťou zadržiaval slzy. Tridsaťštyriročný Messi pripustil, že jeho nový klub bude Paríž St. Germain. Barcelona si už pre veľké dlhy a sprísnenú finančnú politiku La ligy dlhoročného lídra nemohla ďalej dovoliť. FOTO T
Neprehliadnite

Fenomén futbalu Messi sa rozlúčil s Barcelonou: „Nie som na to pripravený"

Ak Ronaldo vskutku odíde do Manchester City, pôjde navyše ako v prípade Messiho o odchod futbalovej hviezdy do klubu, ktorý je kapitálovo výrazne silnejší, lebo sa vďaka prílevu petrodolárov nemusí toľko spoliehať na dlh.

Messiho gážu v parížskom klube teraz financuje najmä katarský zemný plyn, Ronaldov nemenej rozprávkový zárobok by zasa v Manchester City pokrývala najmä ropa z Abú Zabí.