Málokto si v priebehu niekoľkých dní dokáže urobiť toľko nepriateľov ako Maroš Žilinka. Svojich prvých neprajníkov si už získal počas voľby na post generálneho prokurátora.

Predmetom vášnivých debát bolo vtedy jeho priateľstvo s kontroverzným podnikateľom Michalom Gučíkom. Pochybná známosť poslancov neodradila a kandidát s relatívne dobrou povesťou získal až 132 poslaneckých hlasov naprieč celým politickým spektrom.

V pozadí nespokojne krútila hlavami len malá skupina politikov a komentátorov, ktorí by v tejto pozícii radšej videli súčasného Špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Tí sa neskôr zaradili medzi prvých Žilinkových kritikov.

Napriek tomu sa situácia vyvíjala celkom priaznivo. Očakávalo sa, že Generálnu prokuratúru čakajú lepšie a predovšetkým transparentnejšie časy.

Ďalší zlom nastal na jar tohto roka. Vtedy sa M. Žilinka stal terčom kritiky za to, že netransparentne odkomunikoval závery vyšetrovania únosu vietnamského občana z roku 2017. Nasledovala žalostná scénka, v ktorej generálny prokurátor musel utekať po budove parlamentu pred novinármi.

Na snímke v popredí predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) počas tlačovej konferencie na tému Prepustenie Vladimíra Pčolinského, bezpečnostná situácia na Slovensku a závažné politické vyhlásenie 31. augusta 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Vláda zlyhala na celej čiare. Kto vyvodí politickú zodpovednosť?

Besedové fiasko

Najväčšia kontroverzia spojená s Marošom Žilinkom je následkom jeho nedávneho rozhodnutia o zrušení obvinení bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského.

Nečakaný krok na základe paragrafu č. 363 Trestného poriadku spustil vlnu politických a mediálnych reakcií. Svoje pochybnosti vyjadrili viacerí koaliční politici, prezidentka, ale aj predstavitelia Špeciálnej prokuratúry.

Na reakciu Generálnej prokuratúry nebolo potrebné dlho čakať. Štvrtková tlačová konferencia mala poskytnúť odpovede k obsahu, odôvodnenia a spochybniť politickú motiváciu sporných rozhodnutí.

Na besede sa však nenašlo miesto pre zástupcov médií, ktoré sú voči prokuratúre dlhodobo kritické.

Zaslúžili si redaktorky Denníka N a Aktualít byť nevpustené na tlačovku? Bezpochyby. Predovšetkým jedna nemenovaná redaktorka nepozná princípy slušného správania. Stačí si len spomenúť na naháňačku v parlamente, alebo na viaceré tlačové konferencie s jej účasťou.

Latka novinárskych štandardov je skutočne nastavená veľmi nízko. Bolo to však zo strany Generálnej prokuratúry správne rozhodnutie? Určite nie.

Ministerka Milanová dnes dostala od Matoviča farebné pekvapenie.
Neprehliadnite

Posvätná kasta novinárov. Na Milanovej reformu by sme si mali dávať pozor

M. Žilinka na koberčeku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa