Podpisy za referendum o predčasných voľbách sú zozbierané a odovzdané a čaká sa už len, čo urobí prezidentka. Medzitým sa vynorili názory, podľa ktorých je referendum protiústavné, a preto by o ňom mal najskôr rozhodovať Ústavný súd. Takýto názor má napríklad ministersa spravodlivosti Mária Kolíková.

Nie je v mojej kompetencii posudzovať právnu stránku referenda, na to sú tu iní povolanejší, no ak by aj Ústavný súd nakoniec rozhodol o protiústavnosti tohto referenda, politici by pravdepodobne mali čo najskôr zmeniť Ústavu.

Ak Ústava už teraz počíta s možnosťou, že verejnosť sa môže postaviť na (násilný) odpor proti vláde, pokiaľ by bola ohrozená demokracia, tak môže pokojne počítať aj s možnosťou skrátenia volebného obdobia prostredníctvom mierumilovného referenda.

Najhoršia možná vláda

Toto nie je debata o zlom Igorovi Matovičovi alebo o návrate Roberta Fica a Petra Pellegriniho, ale o základných princípoch fungovania tohto štátu. Prezident má v našom systéme, napriek priamej voľbe, veľmi obmedzené kompetencie a vládna koalícia preto potrebuje iné brzdy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa