Najhoršou európskou akciou tohto roka je Credit Suisse. No druhou najhoršou je menej známa nemecká realitná firma Aroundtown. Tá od začiatku roka prišla o polovicu svojej hodnoty. Jej prepad, ako aj prepad celého európskeho trhu akcií realitných firiem, ešte nemusel dosiahnuť svoje dno.

Všetko sa začalo vo Švédsku. Krajina zažila jeden z najväčších realitných boomov v modernej histórii. Za posledných 20 rokov sa tam ceny nehnuteľností zvýšili o 250 percent. Dôvodom nárastu bol hypotekárny boom poháňaný nízkymi úrokovými sadzbami a malou ponukou realít.

Následkom bol nárast objemu poskytovaných hypoték o obrovských 450 percent. Mimochodom, na Slovensku vzrástol objem hypoték za 16 rokov ešte viac, a to o 700 percent. Našťastie pre Slovensko, dlh domácností voči HDP dosahuje len 75 percent oproti 90 percentám vo Švédsku.

V tejto severskej krajine sa ako jednej z prvých prejavilo vysoké hypotekárne zadlženie pri rastúcich úrokových sadzbách a krátkych fixáciách. Domáca centrálna banka tam zvýšila úrokové sadzby na tri percentá, o pol percenta menej ako ECB.

A podobne ako ECB, sa chystá zvyšovať úrokové sadzby ďalej. Pre realitný sektor je to pohroma. Development nových projektov sa v mnohých prípadoch úplne zastavil a očakáva sa, že výstavba rezidenčných nehnuteľností v tomto roku poklesne o polovicu.

Realitný sektor je jedným z najcyklickejších sektorov v ekonomike. Najmä v Európe používa na svoje financovanie primárne hypotekárny dlh. Pri rastúcich splátkach a simultánnom poklese cien nehnuteľností sa predlžené firmy dostávajú do výrazných problémov s likviditou a potenciálne aj so solventnosťou.

Synonymom švédskych problémov s trhom nehnuteľností je spoločnosť SBB, ktorá za posledný rok stratila takmer 70 percent hodnoty. Vysoký dlh v miliardách eur naakumulovaný počas obdobia nulových úrokových sadzieb nie je znakom iba Švédska, podobné problémy čelí aj mnoho nemeckých firiem, kde kríza prichádza s oneskorením niekoľkých mesiacov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa