Ak ste nevedeli, najhorúcejšou debatou na Wall Street je, či bude bitcoin konkurovať zlatu ako poistka voči inflácii. Analytici z JPMorgan nedávno zverejnili dáta, ktoré naznačujú, že investori začínajú upúšťať od zlata a nakupujú bitcoin.

Sme svedkami toho, ze bitcoin požiera svet a stal sa najdominantnejším aktívom. Otázkou ale ostáva, či bitcoin dokáže ukradnúť zlatu slávu? Poďme si najskôr vyhodnotiť najvýznamnejšie klady a zápory debaty „bitcoin vs. zlato“, počnúc výhodami bitcoinu ako „digitálneho zlata“. Začnime výhodami bitcoinu.

Bitcoin
Neprehliadnite

Tri dôvody, prečo sa nebáť ďalšieho pádu bitcoinu

Ľahko sa prevádza

Pretože bitcoin je úplne digitálny, je možné ho ľahko previesť na iného používateľa a predať za jeho hodnotu v eurách alebo dolároch. Vlastník bitcoinu si ho môže poslať sám pomocou QR kódu, alebo využiť služby niektorej z kryptobúrz, ktoré ho digitálne spoja s kupujúcim.

„Obchodovanie s bitcoinmi je oveľa funkčnejšie ako prevod zlatých tehál,“  povedal Rick Rieder, investičný riaditeľ BlackRock v rozhovore pre CNBC.

Americký investor Warren Buffett
Neprehliadnite

Ako sa Warren Buffett poistil proti rizikám pandémie

Demografické údaje

Svet sa zmenil. Vy a ja sme na rôznych miestach planéty, ale tento článok si môžete prečítať okamžite. Zlato bývalo po celé storočia jedinou odpoveďou na alternatívny finančný systém.

Teraz však žijeme v digitálnom veku. Mladšia generácia je digitálne zdatná. Chce držať krok, obchodovať a používať digitálny tovar a aktíva. Demografické údaje sú jednoznačne na strane bitcoinu.

Obchodovanie na newyorskej burze
Neprehliadnite

15 inštitúcií na Wall Street, ktoré kupujú bitcoiny

Preukázateľný nedostatok

Veľkú časť úspechu bitcoinu tvorí jeho nedostatok. Existuje teória, že zlato je vzácne, pretože ho je málo. Zatiaľ čo zlata je teoreticky málo, bitcoinov je aj preukázateľne málo. Americká geologická agentura odhaduje, že na ťažbu zostáva ešte asi 57 000 ton zlata. Jej odhad však berie do úvahy iba preukázané rezervy. S doteraz neobjavenými alebo pravdepodobnými ložiskami, logicky, nepočíta. 

Na druhej strane, pri bitcoine je ponuka presná a preukázateľná. Bitcoinov bude vždy iba 21 miliónov. Za jeden deň sa v súčasnosti vyťaží iba 900 bitcoinov. Môžete si to overiť na blockchaine, ktorý je nemenný. Vzácnosť bitcoinu je vopred naprogramovaná a je preukázateľne transparentná. Faktom teda ostáva, že bitcoin je cennejší ako zlato. 

Klady sú teda jasné. Pozrime sa na zápory použitia bitcoinu ako náhrady zlata.

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin rastie a tu je sedem dôvodov, prečo neprestane

Päťtisíc rokov histórie 

Primárnym faktorom v prospech zlata je skutočnosť, že má preukázateľnú históriu 5-tisíc rokov. Niektorí zástancovia žltého kovu tvrdia, že bitcoin by sa ani nemal použiť v jednej vete so zlatom.

Po stovky rokov zlato dominovalo v aréne bezpečných aktív. Bitcoin má iba o čosi viac než desať rokov. Je viac ako pravdepodobné, že zlato ešte prežije mnoho ďalších generácií.

Na Slovensku vznikla prvá spoločnosť, ktorá ponúka investovanie do kryptomien.
Neprehliadnite

Digitálna mena centrálnych bánk, spása alebo záhuba?

Praktické využitie

Zlato má dve hlavné charakteristiky. Na jednej strane je to investičné aktívum a na druhej strane luxusný tovar. 50 percent dopytu po zlate pochádza od výrobcov šperkov. Má však aj využitie v rôznych iných oblastiach ako sú zubné lekárstvo, či elektronika.

Zlato je kráľom drahých kovov a má jasne definované použitie a dopyt, a to aj bez toho, aby bolo investičným nástrojom.  

Bitcoin a euro
Neprehliadnite

Stane sa z DeFi bankový predátor, ktorý ohrozí tradičné bankovníctvo a poisťovníctvo?

Stabilná investícia

Trhová kapitalizácia zlata je 7 biliónov dolárov, zatiaľ čo kapitalizácia bitcoinu je asi 420 miliárd. Aj preto je cena zlata menej volatilná a investormi viac akceptovaná ako bitcoin. Má veľa atribútov na to, aby bolo stabilnou investíciou.

Napríklad, hodnota zlata zostala vysoká aj počas pokusov vlád postaviť ho mimo zákon. Zlato je taktiež inertný kov, ktorý nekoroduje a vydrží večne. Má všetky vlastnosti, ktoré ho predurčujú prežiť ďalšiu apokalypsu.

Záver

Tak bitcoin ako aj zlato ponúkajú riešenia problému nadmerného tlačenia peňazí a následnej inflácie. Obe aktíva fungujú pre rôznych ľudí v rôznom čase; navzájom sa dopĺňajú a budú spolu ešte dlho koexistovať. 

Aj keď bitcoin nemusí úplne ukradnúť zlatu slávu, obe aktíva sú dosť zaujímavé na to, aby ste z nich niečo vlastnili.