„Vyhliadky na rastúci dopyt po elektrických vozidlách, obmedzené dodávky, problémy v dodávateľskom reťazci a očakávaná politicko-ekonomická reakcia Číny na spomalenie ekonomiky, znižujú makroekonomické riziká a hrajú v prospech týchto komodít aj naďalej,“ hovorí Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank. Priemyselné kovy tak majú v tomto roku dobre našliapnuté a zatiaľ stihli slušne zarobiť investorom.

Podľa Oleho Hansena všetky tieto faktory povedú pravdepodobne k čoraz náročnejším trhovým podmienkam v celom sektore. „Najmä pokiaľ ide o nikel, ktorý vystúpil na najvyššiu cenu za poslednú dekádu v dôsledku silného dopytu zo strany výrobcov batérií pre elektromobilitu. Upriamil tak pozornosť na zhoršujúce sa podmienky na strane ponuky,“ vysvetlil. V prospech niklu hovorí, že Indonézia, najväčší producent na svete, zavádza dane na vývoz surového niklu a chce sa zamerať na rozšírenie ziskovejších rafinérskych činností doma. To môže spolu so solídnym dopytom od výrobcov batérií do elektrických vozidiel vyvolať už tento rok veľký deficit dodávok.

Medziročný rast produkcie priemyselných kovov Bloomberg & Saxo Group

Lepšie to nateraz vyzerá aj so železnou rudou, kľúčovou zložkou pri výrobe ocele a druhou najobchodovanejšou komoditou na svete po rope, aj keď tá sa pod vplyvom viacerých protichodných faktorov ocitla medzi mlynskými kameňmi. Čína je najväčším svetovým dovozcom železnej rudy, keď dováža až 70 percent tejto komodity. Na druhej strane je najväčším výrobcom ocele na svete.

Čína čelí tlaku na dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2060 a v reakcii na to minulý rok v lete rapídne obmedzila výrobu ocele, aby znížila smog pred tohtoročnými zimnými olympijskými hrami v Pekingu. To spôsobilo, že cena železnej rudy sa prepadla až o 60 percent z 214 USD na 89,50 USD v novembri 2021. Odvtedy sa pomaly vyhrabáva zo zákopu, keď už stihla posilniť o 42 percent na úroveň, na ktorej sa drží viac-menej v súčasnosti.

V prospech železnej rudy hovorí aj to, že Čína pomaly zvyšuje produkciu ocele. V polovici februára budú končiť oslavy čínskeho nového roka, čo vyššej produkcii nahráva. Na druhej strane blížiaca sa zimná olympiáda (začína sa 4.2.2022) bude výrobu stále pro forma tlmiť s tým, že od marca by mohla nabrať na obrátkach.

Nad Čínou visí otáznik v podobe nižšieho rastu hospodárstva, ktorý vidia niektorí ekonómovia pod úrovňou piatich percent v roku 2022. „Všeobecne si myslíme, že čínske úrady si zacielili hospodársky rast na úrovni minimálne päť percent pre tento rok a politiká reakcia pre zabezpečenie tohto cieľa už prebieha. V neposlednom rade aj preto, že ekonomická a sociálna stabilita je pre komunistickú stranu veľmi dôležitá, obzvlášť v období pred jej 20. národným zhromaždením, ktorý sa koná každých päť rokov a má sa uskutočniť v druhej polovici tohto roka,“ hovorí Jessica Amir, analytička Saxo Bank.

Koncom roka spustila Čína veľké infraštruktúrne projekty v hodnote 3 biliónov jüanov (471 miliárd USD) načrtnutých v pláne rozvoja na roky 2021 až 2025. Je to obrovské číslo aj v porovnaní s 1,2 biliónmi juanov na úvod minulého roka. Pre mnohé z týchto projektov, ktoré sa zameriavajú na energetickú bezpečnosť, dostupné bývanie, rozvoj infraštruktúry a logistiku, budú potrebné priemyselné kovy, vrátane železnej rudy.

Na druhej strane sú zásoby železnej rudy v čínskych prístavoch obrovské, len 10 mil. ton pod historickým maximom 157 megaton z marca 2018. To, naopak, nateraz tlmí ceny spolu s problémami čínskeho sektora nehnuteľností. Najväčší čínski developeri sú totiž vo finančnej tiesni.

Vývoj zásob medi v Šanghaji a jej cena na LME Bloomberg & Saxo Group

Jessica Amir, komoditná analytička pre austrálsky trh

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora