Je to azda najsilnejšie potvrdenie toho, kto je v tejto vojne obeť a vyvoláva sympatie. Na Ukrajine od začiatku ruskej invázie nebojuje len armáda a ukrajinskí dobrovoľníci, ale aj dobrovoľníci zo zahraničia. Kyjev vyhlásil, že do ukrajinskej armády sa ich prihlásilo až 20-tisíc, pričom integrovaní mali byť v rámci cudzineckej légie.

Viaceré západné krajiny vyhlásili, že svojim občanom v týchto aktivitách nebudú brániť, Moskva to ostro kritizovala. Napokon, ide o zapojenie cudzích (aj keď často bývalých) vojakov do vojny. Ten istý princíp, ktorý na Donbase, kde bojovali „zelení mužíci na dovolenke“, právom kritizoval Západ.

Nejde však o akceptovaný stav. Keď začiatkom marca Rusko raketami zasiahlo vojenskú základňu Javoriv neďaleko poľských hraníc, útok zdôvodňovalo najmä údajnou koncentráciou zahraničných dobrovoľníkov v tomto zariadení. Podľa Moskvy rakety zabili až 180 zahraničných dobrovoľníkoch, západné zdroje hovorili o niekoľkých desiatkach mŕtvych.

Treba tiež hneď v úvode povedať, že presné čísla o počte zahraničných bojovníkov bojujúcich za Ukrajinu nie sú známe. Dá sa to pochopiť, nikomu, kto o ich počtoch niečo vie, nezáleží na zverejnení tejto informácie. Zdokumentovaná je však prítomnosť Američanov, Britov, Dánov, Chorvátov, Bielorusov, Gruzíncov, Čechov, Poliakov či zahraničných Čečencov.  

Ukrajinu prišiel brániť aj kanadský ostreľovač Wali, ktorý sa čoskoro po svojom príchode na Ukrajinu stal legendou. Ani nie tak pre svoje výkony pri obrane Ukrajiny, ako skôr pre jeho minulosť. Bojoval v Iraku a Afganistane, pričom niektoré médiá ho označili za najsmrtonosnejšieho ostreľovača súčasnosti. Po odchode z kanadskej armády Wali pracoval v IT oblasti, počítač však znova vymenil za ostreľovaciu pušku po ruskom útoku na Ukrajinu. Podľa svojich slov chcel Ukrajincom pomôcť, pretože čelia agresii len z toho dôvodu, že sa rozhodli byť súčasťou Európy a nie Ruska.

Wali sa pridal k Normanskej brigáde zloženej z britských a kanadských veteránov. Dostal sa na frontu a výkonmi ruskej armády otvorene opovrhoval. „Celé vojnové úsilie je amatérske. Rusi nie sú dobrí. Nemajú také schopnosti ako sily NATO. Rusko je chudobná krajina, a to sa odráža aj na ich zbraniach,“ vyjadril sa s presvedčením, že Ukrajina z vojny vyjde ako víťaz. V marci sa pritom rozšírila informácia, že Wali v bojoch zahynul. Nebola to pravda a Wali sa týmto dezinformáciám vysmial ako propagande ruským trollov. Správal sa zhruba tak, ako by ste si to predstavovali od filmového hrdinu.

Páchlo to ako smrť

Wali nezahynul, na Ukrajine sa už však nenachádza a vyjadruje sa o poznanie inak ako pred mesiacmi. Hovorí o dezilúzii medzi zahraničnými dobrovoľníkmi, zlej organizácii ukrajinskej armády a amaterizme brancov. Zaujímavé je, že situáciu na bojisku tak hodnotí v čase, keď sa podľa dostupných informácií Ukrajincom vo vojne darí.

Ostreľovač sa o svojom príbehu rozhovoril pre kanadský denník La Presse. Ako povedal, prišlo u neho k zlomu. Ukrajina ho aj po Iraku a Afganistane zaskočila.

Jedno ráno pozoroval, ako si dvaja ukrajinskí branci po prebudení išli zapáliť cigaretu. „Povedal som im, nech sa takto neodkrývajú, ale nepočúvali ma,“ hovorí Wali s tým, že následne vedľa vojakov zasiahol ruský tank. „Páchlo to ako smrť, ťažko sa to opisuje. Je to strašný zápach spáleného mäsa, síry a chemikálií. Je to neľudské,“ opisuje Kanaďan.

Mnohí sa vracajú domov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa