Počas dlhej kariéry vo financiách som si osvojil niekoľko trhových heuristík, ktoré sa ukázali pomerne užitočné. Každý január si aplikujem „pravidlo piatich dní“, ktoré hovorí, že ak je akumulovaný výkon S&P 500 pozitívny počas prvých piatich dní nového roka, existuje približne 80-percentná pravdepodobnosť, že celý skončí rok vyššie, než kde začal. Zatiaľ sa tento analytický trik ukázal ako celkom úspešný, napriek všetkým neistotám sveta.

S príchodom jari prichádza druhé pravidlo: „Predajte v máji a odíďte“.  Hoci je menej štatisticky presné, ukazuje sa ako užitočné. Ak ste investor - obzvlášť ten, ktorý mal dobré prvé štyri mesiace roku 2023 - možno by ste mali vybrať zisky a odísť z trhu až do jesene, pretože existuje slušná šanca, že trhy budú medzitým klesať.

Samozrejme, neexistuje žiadny objektívny dôvod, prečo by tieto pravidlá mali platiť. Veď akciové trhy majú historickú tendenciu rásť viac ako klesať. Nikto by nemal dovoliť, aby nejaké pravidlo palca prevalcovalo fundamenty. Sú však obdobia, keď fundamenty môžu stať dosť nejasné, a momentálne existuje dobrý dôvod myslieť si, že práve teraz sa nachádzame v takom období.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa