Ak už nie je, čoskoro sa Nemecko stane čistým importérom elektrickej energie. Hlavným z dôvodov je odstavovanie atómových elektrární v krajine. Po troch odstavených elektrárňach na konci minulého roka sa na konci tohto roka odstavia zvyšné tri.

Rozhodnutie Berlína vyznieva zvláštne v kontexte závislosti na ruských energiách, od ktorých sa chce krajina odpútať. Z Ruska dováža viac ako polovicu zemného plynu a tretinu ropy.

Ešte v minulom roku tvorili atómové elektrárne 12 percent výroby elektrickej energie, uholné elektrárne 28 percent a tie na zemný plyn 15 percent. Pri dohodnutom embargu na ruské uhlie a potrebe dovážať okrem uhlia aj drahý LNG plyn, bude rozhodnutie nemeckej vlády zvyšovať ceny energií nielen v Nemecku, ale v celej Európe.

Vzhľadom k týmto skutočnostiam sa mnohý pýtajú, či krajina nemôže predĺžiť funkčnosť existujúcich elektrární. Napríklad nemecký poslanec Marc Bernhard tvrdí, že keby ostalo spustených všetkých šesť jadrových elektrární z konca minulého roka, krajina by nemusela importovať uhlie z Ruska alebo by mohla znížiť import ruského zemného plynu o tretinu.  

Vláda však tvrdí, že to nie je také ľahké, píše Financial Times. „Keby bol svet taký jednoduchý, ako ho vytvárate, mali by sme veľmi dobrý život,“ reagoval na poslanca kancelár Olaf Scholz.

Argumenty vlády

Vláda tvrdí, že dôvody odstávok jadrových elektrární sú najmä technické.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa