Andrej Kiska v nedeľu odkázal, že sa zo zdravotných dôvodov už nebude uchádzať o funkciu predsedu strany Za ľudí. Po tom, ako sa vzdal svojho mandátu v parlamente, to v podstate znamená jeho definitívny odchod z politiky a príležitosť na hodnotenie jeho pôsobenia.

Počas výkonu prezidentskej funkcie A. Kiska často vyzýval ľudí na vstup do politiky. „Slovensko potrebuje dostať nových a čestných ľudí do politiky,“ opakoval. Mnohé zaujímavé osobnosti zareagovali na jeho výzvu a stali sa primátormi, europoslancami, poslancami či prezidentkou. Práve v tom spočíva Kiskov najväčší prínos pre túto krajinu – že svojím príkladom prinavrátil dôveru na našu schopnosť niečo v tejto krajine skutočne zmeniť.

Rovnako tak prinavrátil vážnosť prezidentskému úradu. V najkritickejších momentoch sa vždy postavil na stranu, ktorá reprezentovala slušnosť, hodnoty liberálnej demokracie alebo verejný záujem, či už to bolo v prípade voľby ústavných sudcov alebo po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Bývalý prezident zvykne o sebe tvrdiť, že je ten, kto porazil Roberta Fica. Technicky má pravdu, pretože R. Fica porazil v priamom súboji prezidentských volieb a bol jedným z hlavných strojcov jeho odchodu z kresla premiéra. No najdôležitejšiu a definitívnu porážku predsedovi Smeru uštedril až Igor Matovič.

Kiskovo politické pôsobenie však bolo aj tak pre spoločnosť prínosom a postupom času to spätne ocení viac a viac ľudí. Napriek tomu sa však pri hodnotení nemôžeme ubrániť dojmu, že tento príbeh nebol celkom úspešný.

Prezidentom náhodou

A. Kiska nemal politický talent a chýbala mu líderská charizma. Nebol to ani intelektuál so zaujímavými myšlienkami. Dnes sa média bežne pýtajú na názory Ivety Radičovej či Mikuláša Dzurindu k aktuálnym témam. Na názory A. Kisku bude o pár rokov zvedavý málokto. Aj v politických debatách svoje názory skôr nahrádzal naučenými floskulami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa