„Simultánne krachy amerických komerčných nehnuteľností a dlhopisového trhu sa zrazili s nepoistenými vkladmi v bankovom systéme vo výške deväť biliónov dolárov. Tieto vklady môžu v kybernetickom veku zmiznúť za jedno popoludnie,“ píšu v analýze pre Telegraph Ambrose Evans-Pritchard a Jeremy Warner.

Uvedené riziká sa zhmotnili v krachoch troch bánk za päť týždňov. A zdá sa, že to nie je koniec. V utorok sa americké bankové akcie ďalej prepadávajú. Akcie banky Western Alliance Bancorporation sa obchodujú so stratami viac ako 20 percent a PacWest Bancorp stráca takmer 30 percent.

Akcie Western Alliance stratili od začiatku roka 50 percent a PacWest 70 percent. Trajektória ich vývoja nápadne pripomína v pondelok zachraňovanú First Republic. Investori sú nervózni a akcií rizikových bánk sa zbavujú vo veľkom.

Index amerických regionálnych bánk SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE) počas utorka stráca sedem percent a obchoduje sa na nových ročných minimách. Od začiatku tohto roka stratil takmer 30 percent. Ubezpečenie Jamieho Dimona, šéfa najväčšej americkej banky JPMorgan, že „táto časť krízy sa skončila“ nezabralo.

J. Dimon sa mýli rovnako ako šéf Fedu Jerome Powell. Dôvod je jednoduchý – obaja si vrúcne želajú, aby sa situácia upokojila. Americká vláda a ani JPMorgan totiž nemajú na to, aby zachránili všetky americké banky v problémoch. Až polovica z nich je totiž insolventná.

The Prophet of Profit
Neprehliadnite

Americké banky sú plné zlých úverov. Je to ako keby veľhad kráľovský škrtil ekonomiku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa