Niekto by si mohol myslieť, že predpovedanie ďalších politických krokov americkej centrálnej banky bude už jednoduchšie, keďže desaťkrát za sebou zvýšila úrokové sadzby, celkovo o päť percentuálnych bodov. Avšak mám podozrenie, že len málokto, ak vôbec niekto, vie s istotou, čo Fed urobí na svojom zasadnutí 13. a 14. júna – dokonca to nevie ani samotný Fed.

Za posledné dva týždne predstavitelia najvplyvnejšej centrálnej banky sveta signalizovali celý rad možných krokov, od opätovného zvýšenia sadzieb až po „pozastavenie“ alebo „preskočenie“ tohto kola a obnovenie procesu sprísňovania menovej politiky v júli. Jeden predstaviteľ Fedu dokonca naznačil, že pre túto inštitúciu bolo možno lepšie ani nezvýšiť sadzby na poslednom májovom zasadnutí.

Je ťažké určiť, ako Federálny rezervný systém nakoniec o svojej momentálnej politike rozhodne, a to z dvoch hlavných dôvodov. Ide totiž o centrálnu banku, ktorá je v nezvyčajne funkčnom hospodárstve nadmerne závislá od hodnotenia makroekonomických údajov; a čo je väčší problém, chýba jej pevný strategický základ.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa