Dnes chcú ľudia vedieť, prečo sa nedá proti vírusu bojovať aj bez zatvárania reštaurácií, kín či divadiel

Denné prírastky nových nakazených dosahujú už takú strmú krivku, že keby sme s tým rýchlo niečo neurobili, Slovensko by sa o chvíľu zmenilo na jednu veľkú oravskú svadbu. Na sploštenie krivky už nestačí len vysvetľovať ľuďom, ako správne nosiť rúško, alebo motivovať vyčerpané pracovné sily v epidemiologických pobočkách novými odmenami. Na tomto sa väčšina z nás bez problémov zhodne.

Pandemická komisia, ústredný krízový štát a vláda teda prijali nové, celkom prísne opatrenia a teraz tvrdia, že to bola jediná možnosť, že alternatívnou je už len úplný lockdown, ktorý možno aj tak o týždeň či dva príde. Lenže skutočne bola toto jediná možnosť? Bez toho, aby sme teraz spochybňovali vážnosť situácie spôsobom, akým to robia niektorí výživoví poradcovia či fašisti, stále sú namieste pochybnosti, či by sa rovnaký efekt spomalenia šírenia vírusu nedal dosiahnuť aj pri miernejších opatreniach.

Treba de facto zatvoriť reštaurácie alebo by malo rovnaký efekt, keby sme obmedzili sedenie na dve osoby pri stole s dostatočnými odstupmi medzi stolmi? Treba zatvoriť kiná a divadlá alebo by stačilo len viac rozptýliť divákov v hľadisku? Je naozaj nutné nosiť rúška v exteriéroch, ak sme už zakázali zhromaždenia nad šesť osôb? A musia všetky prijaté opatrenia platiť aj v zelených a oranžových regiónoch?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa