Počas víkendu premiér Igor Matovič priznal, že na pláne celoštátneho testovania rozmýšľa už tri týždne. Od začiatku októbra bol v hre nákup antigénových testov. Ako hlavného dodávateľa si Správa štátnych hmotných rezerv zvolila trnavskú firmu Eurolab Lambda, ktorá nakúpila a dodala 10 miliónov kusov testov vyrobených juhokórejskou spoločnosťou SD Biosenosor.

Podvod s testami

Podľa špecifikácie predmetu zmluvy so Štátnymi hmotnými rezervami mala byť senzitivita testu vyššia ako 93 percent. Senzitivita znamená schopnosť testu správne identifikovať infikovaných. Tento antigénový test však už od začiatku uvedené podmienky nespĺňal.

Podľa návodu je test použiteľný iba v laboratórnych podmienkach s cieľom skorej detekcie SARS-CoV-2 pre pacientov s klinickými symptómami infekcie. Jeho výsledok by nemal slúžiť ako základ diagnózy, pokračuje príbalový leták. Za zopakovanie stoja termíny: „laboratórne podmienky“, „pacienti s príznakmi choroby“ a „nesmie bez ďalšieho testu slúžiť ako základ diagnózy“.

I. Matovič: Na Slovensku sa chystá plošné pretestovanie obyvateľov
Neprehliadnite

Matovičov nový trik: Bude celoplošné testovanie zázračným riešením, ktoré zachráni Slovensko?

Zo samotného letáku sa dajú dozvedieť aj výsledky klinických hodnotení testov. Na vzorke 1 259 pacientov testovaných v Nemecku senzitivita testu dosiahla úroveň 76,6 percenta. Klinické testovanie v Brazílii odhalilo vyššiu senzitivitu testu, a to na úrovni 88,7 percenta, avšak iba na tretinovej vzorke.

V každom prípade výsledky senzitivity testu hlboko zaostávajú za minimálnymi podmienkami, ktoré požadovala Správa štátnych hmotných rezerv. Isté je, že Eurolab Lambda predala štátu testy v hodnote 43 miliónov eur napriek tomu, že nespĺňali požadované parametre.

Zásadnou otázkou je, či firma štát zaviedla, alebo či štátne orgány vedome zatajovali skutočnosť, že tieto testy sú nedostatočné.

Podľa informácií, ktoré má TREND k dispozícií, bola už začiatkom októbra Správa štátnych hmotných rezerv informovaná, že tento tovar nespĺňa minimálne technické požiadavky, a zároveň ho treba vykonávať iba v laboratórnom prostredí a iba na symptomatických pacientoch. Informovaný bol aj premiér. Obaja túto informáciu odignorovali.

Fraška

Dokonca aj v ideálnom prostredí je senzitivita testu tak nízka, že nedokáže odhaliť veľkú časť nakazených. V neideálnom prostredí je výsledok testu iba hodom mincou, keď jeho vypovedacia schopnosť klesá pod 50 percent. Ľuďom bez príznakov choroby nepovie vôbec nič.

Premiér I. Matovič a Správa štátnych hmotných rezerv boli o nízkej vypovedacej schopnosti informované už začiatkom októbra. Viac ako dva týždne je zrejmé, že test sa nedá použiť na úspešné pretestovanie národa. Napriek tomu, I. Matovič na svojej tlačovej konferencii celoplošné testovanie oznámil.

Premiér zaviedol celý národ. Napriek obrovskej falošnej negativite aj falošnej pozivite testov sa rozhodol zorganizovať najväčšiu logistickú operáciu Slovenska. A to bez prípravy. Mnohým bolo zrejmé od začiatku, že ide o fatálny neúspech.  

Zlyhané testovanie

Najprv to mali byť desiatky tisíc vojakov, ktorí zabezpečia testovanie, keďže zdravotnícky personál je už vyčerpaný. Ukázalo sa, že vojakov nielenže nemôže byť viac ako osemtisíc, ale tí právom odmietli testovať. Igor Matovič s Marekom Krajčím tak oslovili zdravotnícky personál.

Nemocničný personál je ale vyťažený. Ambulantný sektor zase prestarnutý. Bez zabezpečenia dostatočných ochranných pomôcok sa odmieta vystavovať zbytočnému riziku. Podľa informácii, ktoré má TREND k dispozícii, by bolo treba tisíce jednorazových ochranných oblekov, ktoré však Správa hmotných rezerv nemá.  

Rovnaký problém je aj zabezpečiť dostatočný personál a miestnosti, čo zase štát hodil na krk samosprávam. Tie nemajú inštrukcie ani bližšie informácie. Vzniká situácia, kde začína byť zrejmé, že celoplošné testovanie je nerealizovateľné. Výsledkom bude iba to, že premiér na týždeň nastolil novú celospoločenskú tému a naviazal na ňu veľké množstvo kapacít krajiny. Pravdepodobne úplne zbytočne.

Matovičov chaos

Nemocnice však začínajú pociťovať enormný nárast pacientov. A to sa má ich počet v priebehu nasledujúcich týždňov zvýšiť niekoľkonásobne. Kolaps nemocničnej siete môže byť realistickým vyústením situácie.

Hlavným strojcom neúspechu je minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý nepripravil dostatočný plán na fungovanie krajiny v druhej vlne koronakrízy. Neexistujú žiadne kritériá, aké nové epidemiologické opatrenia budú zavádzané pri ďalšom postupe pandémie. Zdá sa, že opatrenia sa prijímajú iba ako reakcia na nové problémy.

Ministerstvo zdravotníctva je dva kroky za pandémiou. Kvalitnému krízovému manažmentu sa ani nepribližuje.

Nezvládnutá situácia volá po prebratí vedenia pandémie epidemiológom alebo krízovým manažérom. Premiér však za ministrom pevne stojí, pretože primárne hrá o svoje politické body. Tie sú u Matoviča na prvom mieste.

Igor Matovič prichádza do štúdia RTVS na diskusiu v televíznej relácii O 5 minút 12 v Bratislave 1. marca 2020
Neprehliadnite

Matovičovi voliči precitajú. Toto nie je zmena, za ktorú hlasovali

Zodpovednosť za celú situáciu tak padá výhradne na hlavu premiéra. Premiéra, ktorý pravdepodobne vie, že kúpené testy sú podvod. Napriek tomu chce donútiť päť miliónov Slovákov sa dať „otestovať“. A tým, ktorí to odmietnu, chce napariť mastnú pokutu. S takýmto spôsobom vedenia krajiny sa bude vedieť stotožniť čoraz menej ľudí.

Po pol roku vládnutia je zrejmé, že Igor Matovič sa nezmení. Bude útočiť na každého, kto má iný názor ako on. Bude emotívne hrať na city más a ignorovať fakty, čím bude ďalej rozdeľovať spoločnosť. Pritom do chodu štátu vznáša obchádzanie pravidiel, netransparentnosť a chaos.