Súbežne s rally na akciových trhoch počas pandémie výrazne rástli aj akcie firiem napojených na online obchod. Patrila medzi ne aj veľmi dobre známa platobná platforma PayPal, ktorej cena akcie z hranice 100 dolárov vyletela až na 308 dolárov.

Od leta 2021 však akcie klesajú a celkovo za vyše polroka výrazne stratili. Technologický gigant začal klesať oveľa skôr ako zvyšok trhu tech firiem – a skutočne razantne. Dnes PayPal prechádza viacerými zmenami a snaží sa preraziť v ďalšom segmente, aby sa dokázal zastabilitovať.

PayPal už stratil 40 percent

Prepad ceny akcií spoločnosti PayPal je skutočne zásadný. Celkovo akcia stratila na cene za posledné mesiace už približne 40 percent. Prečo sa PayPal ocitol v nemilosti investorov? Aj keď je to – ako vždy – pravdepodobne kombinácia viacerých faktorov, jedna zo „silnejších“ teórií hovorí, že príčinou je Fed a jeho avizované zvyšovanie úrokových sadzieb v snahe zastaviť neustály rast inflácie.

K poklesu však určite prispelo aj zníženie ratingu analytikmi firmy Bernstein. Presne od momentu jeho zverejnenia začali akcie PayPalu klesať a tento pád sa zatiaľ nezastavil.

Faktom je, že technologické akcie ako celok sa dostali do teritória korekcie a dnes takisto čelia výpredajom. Technologický index NASDAQ klesol od úvodu roka o 12 percent. Avšak PayPal klesá už od júla 2021...

Výkonnosť spoločnosti PayPal Holdings Inc za posledných 5 rokov
Zdroj: investing.com
Výkonnosť spoločnosti PayPal Holdings Inc za posledných 5 rokov

Aj konkurencii klesajú akcie, napriek rastu príjmov

Samozrejme, PayPal nie je vo svojom segmente jediný hráč. Konkurenciu mu robí napríklad spoločnosť Square, ktorá sa nedávno premenovala na Block. Firma výrazne rastie, keď za deväť mesiacov končiacich 30. septembrom 2021 zvýšila medziročne príjmy zo 6,34 miliardy na 13,58 miliardy dolárov. Samotný čistý príjem firmy Block dosiahol 243,1 milióna dolárov.

Na porovnanie, gigant PayPal dosiahol za rovnaké obdobie nárast výnosov o 20 percent na 18,45 miliardy dolárov. A čistý príjem poskočil o 28 percent na 3,37 miliardy dolárov.

Výkonnosť spoločnosti Block Inc za posledných 5 rokov
Zdroj: investing.com
Výkonnosť spoločnosti Block Inc za posledných 5 rokov

Pomôže kryptomenový projekt vrátiť PayPal k rastu?

Firme PayPal na priazni investorov nepridalo zastavenie akvizície spoločnosti Pinterest. Tento krok rozhodne priniesol na trh dávku neistoty. Avšak, vo svetle aktuálneho aj očakávaného vývoja na trhu technologických firiem mohlo ísť o dobrý strategický krok, keďže spoločnosti PayPal zostal priestor na iné investície.

Jedným zo smerov rozvoja, ktorým sa chce americký PayPal vydal vybrať, sú kryptomeny. Konkrétne, PayPal by chcel na trh uviesť vlastný stablecoin s názvom PayPal Coin.

Táto správa, prirodzene, vyvolala značný rozruch. Berúc do úvahy biznis segment ide o logickú úvahu a ďalší krok vo vývoji digitálnej spoločnosti, ktorá sa chce odlíšiť a potvrdiť svoje miesto na trhu.

Keď sa však pozrieme na trh s tisíckami digitálnych mien, ktoré sa pokúšajú preraziť, logická otázka znie, do akej miery má šancu presadiť sa na výrazne saturovanom trhu kryptomien. Zvlášť, ak sa pozrieme na neúspech podobných korporátnych kryptomenových projektov, ako je napríklad kryptomena od Facebooku pod názvom Lyra.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
EBE 14 Denver - Na snímke cestujúci osamelý cestujúci čaká v piatok 24. decembra 2021 v Denveri pri odbavovacom pulte pre Alaska Airlines v termináli medzinárodného letiska v Denveri. Počas predĺženého vianočného víkendu bolo na celom svete zrušených približne 8300 letov a ďalšie desaťtisíce ich meškali. Rušenie letov najvýraznejšie postihlo Spojené štáty. Výpadky letovej dopravy spôsobilo predovšetkým šírenie vysokonákazlivého koronavírusového variantu omikron, keďže v dôsledku pozitívneho výsl
Neprehliadnite

Omikron výrazne tlačí aerolinky ku dnu. Dokážu prežiť?