Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó v rámci priateľskej debaty so Zulfom Hyatt-Khanom v podcaste ExportAir International ozrejmil, že ekonomický záujem je kľúčovou súčasťou maďarskej zahraničnej politiky, priblížil s tým súvisiace reformy na ministerstve, ktoré sú kryté nielen adekvátnym rozpočtom, ale aj ľudským kapitálom.

Na snímke predseda Rady slovenských exportérov, člen dozornej rady ZSSK Cargo a bývalý štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Lukáš Parízek.
Neprehliadnite

L. Parízek: Slovenský biznis potrebuje export ako soľ

Debata neobišla ani aktuálne medzinárodno-politické témy, či Slovensko-maďarské vzťahy, ktoré považuje P. Szijjártó za historicky najlepšie. „Úspešné Slovensko je predpokladom pre úspešné Maďarsko a naopak.“ – dodal P. Szijjártó. Zároveň poukázal na dvojité štandardy a pokrytectvo v medzinárodných vzťahoch odvolávajúc sa na vyváženú zahraničnú politiku Maďarska, ktorá viedla nielen k včasnému zabezpečeniu vakcín proti koronavírusu, no taktiež k zazmluvneniu energetických vstupov, ktoré sú dnes tak kritické pre priemysel, ale aj domácnosti. Priaznivé podnikateľské prostredie, korporátna daň na úrovni 9 percent, export presahujúci 100 miliárd Eur ročne, početné zahraničné investície či historicky najnižšia nezamestnanosť sú podľa Szijjártoa výsledkom niekoľkoročného úsilia maďarskej vlády a vytrvalých reforiem.

FILE - In this Feb. 24, 2011 file photo a worker wraps a protective liner around a Volkswagen Tiguan at quality control portion of the production line in the Volkswagen plant in Wolfsburg, Germany. German automaker Volkswagen AG says Wednesday Oct. 30, 2013  its operating profits rose 20 percent in the third quarter as the company focused on holding down costs in a tough sales environment.   (AP Photo/Ferdinand Ostrop, File)
Neprehliadnite

Slovenský export stráca na sile. Držia ho iba zahraničné koncerny

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora