Spotrebiteľská atmosféra bola v auguste 2021 optimistickejšia ako počas predchádzajúceho mesiaca. Sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery si medzimesačne polepšil o 1,8 bodu a dosiahol hodnotu – 18,8 bodov. Indikátor sa tak pohybuje v okolí svojho dlhodobého priemeru.

Optimizmus vo viacerých prípadoch

Oproti júlu 2021 (minulému mesiacu) boli spotrebitelia optimistickejšie naladení v prípade očakávaného vývoja nezamestnanosti. Pozitívnejšie naladení ako počas minulého mesiaca boli respondenti aj v prípade finančnej situácie či úspor ich domácností, rovnako aj v prípade hospodárskej situácie v krajine. Lepšie hodnotili zároveň aj podmienky pre väčšie nákupy.

Slabšie hodnotenie bolo evidentné v prípade ako súčasnej, tak aj očakávanej inflácie. Oproti vlaňajšiemu roku, kedy bol zaznamenaný hlboký prepad indikátora pod vplyvom zavedenia prísnych protipandemických opatrení, boli v auguste 2021 opýtaní podstatne viac optimisticky naladení (o 12 bodov).  

vstup vstupná brána
Neprehliadnite

Pozitívnou správou je, že našej ekonomike sa v druhom kvartáli rekordne zadarilo

Mnoho faktorov

Na náladu spotrebiteľov nepochybne vplýva mnoho faktorov – ich aktuálny stav, ale aj ich budúci vývoj. V prípade ekonomického vývoja sa v tomto roku očakáva nárast HDP. Miera nezamestnanosti v prvom polroku rástla z dôvodu druhej vlny pandémie, v druhej polovici roka postupne počet nezamestnaných už začať klesať. Pracovné portály už niekoľko mesiacov dokonca hlásia rekordne veľa pracovných ponúk. To by malo mať pozitívny dopad aj na finančnú situáciu slovenských domácností.

Navyše sa ukazuje, že Slováci počas pandémie výraznejšie sporili – hlavným dôvodom je tzv. odložená spotreba. Ak teda ľudia v úvodných mesiacoch roka nemíňali, nebolo to z dôvodu, že by nemali za čo, ale skôr preto, že nemali kde - kvôli zatvoreným kamenným obchodom či fyzickým prevádzkam rôznych služieb. Spotrebitelia tak posúvali mnohé nákupy na neskôr, keď budú obchody či prevádzky opäť otvorené a budú ich môcť osobne navštíviť.

Vysoká inflácia

Pesimizmus ohľadom inflácie je ale u respondentov na mieste. Inflácia sa totiž v tomto roku z januárových 0,7 percenta zvýšila na júlových 3,3 percenta, čo je rekordne vysoká úroveň za posledných osem rokov. Predpokladáme, že zdražovanie tovarov a služieb bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch tohto roka. Pochopiteľne, určitú dávku neistoty u respondentov môžu vzbudzovať aj obavy z priebehu tretej vlny pandémie.