Príslušník amerických ozbrojených síl, momentálne pôsobiaci na letisku v Sliači, sa v rámci svojho voľna zúčastní na večierku, v ktorom hlavnú úlohu zohráva konzumácia alkoholu. Podujatie však čoskoro začne prekračovať spoločensky akceptované medze a na miesto je privolaná policajná hliadka.

Stav miernej opitosti spojenej s prílivom guráže však vedie ku konfrontácii s príslušníkmi Policajného zboru. Napriek omámeniu tradičnými slovenskými nápojmi americký vojak zneškodňuje troch policajtov, kým ho finálne nezadržia za výtržnosti a porušovanie nočného kľudu.

Predstavme si následky tohto hypotetického scenára. Už na ďalší deň by o husárskom kúsku amerického vojaka hovorilo celé Slovensko. Sociálne siete by zaplnili príspevky, ktoré na základe incidentu odsúdia symbolickú prítomnosť amerického personálu na našom území. Uvedené príspevky sa neskôr stanú základom pre opozíciu, ktorá na základe poranení slovenských funkcionárov volá po okamžitom vyvodení politickej zodpovednosti.

Prah citlivosti slovenského občana na podobné prejavy chuligánstva je nastavený omnoho nižšie
 

Z bežného aktu výtržnosti na náhodnom večierku sa v priebehu niekoľkých hodín stáva celonárodný škandál. Opozícia na čele s facebookovými križiakmi Ľ. Blahom a T. Tarabom vyzýva na bojkot všetkého, čo je americké a minister obrany ešte viac zhoršuje situáciu svojimi nemiestnymi poznámkami. Masový protest pred americkou ambasádou je len otázkou niekoľkých dní. Slovensko sa opäť rozdelilo na dva tábory. Nejde pritom o vymyslenú udalosť.

Veľmi podobný incident sa pred takmer dvomi týždňami udial v severnom Poľsku. Hlavnú úlohu večierkového výtržníka v ňom odohral sotva 22-ročný americký vojak, ktorý pod vplyvom alkoholu udrel do tváre policajtku a zranil jej dvoch kolegov. Paradoxne, šarvátka za nepriamej účasti najväčšieho vojenského spojenca, spoločnosťou výrazne nerezonovala. Jediné, čo po nej zostalo, sú stovky komentárov na sociálnych sieťach, ktoré sa smejú z neschopnosti miestnej polície.

Slovensko však nie je Poľsko a prah citlivosti slovenského občana na podobné prejavy chuligánstva je nastavený omnoho nižšie.

Škandalózny prístup

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa