Aj keď omikron v krajinách, kde už táto mutácia prevláda, nespôsobuje vysoký počet hospitalizácií a úmrtí, jeho nákazlivosť bude mať bezpochyby dosah na svetovú ekonomiku. Očakáva sa, že tempo globálneho oživovania ekonomiky sa spomalí.

Omikron zredukuje dostupný personál

„Prvý na rane“ je sektor služieb, ktorý závisí od personálu prítomného v prevádzke. Vysoká nákazlivosť môže priniesť oneskorenie prepravovaných zásielok a tiež ďalšie rušenie letov lietadiel. Už v uplynulých týždňoch sme videli zrušenie tisícok leteckých spojení kvôli kombinácii nižšieho počtu pasažierov a výpadku členov posádok. Napríklad United Airlines oznámili, že v najbližších týždňoch jednoznačne počítajú s redukciou letov. Je pravdepodobné, že personálne obmedzenia budú viac či menej narúšať globálne fungovanie dodávateľských reťazcov v USA, Európe aj Číne. Tieto udalosti budú ďalej podporovať rast inflácie, ktorý zase zo strany centrálnych bánk prinesie viac či menej agresívne zvyšovanie centrálnych úrokových sadzieb.

Výkonnosť spoločnosti United Airlines Holdings Inc za posledných päť rokov
Zdroj: www.investing.com
Výkonnosť spoločnosti United Airlines Holdings Inc za posledných päť rokov

Trhy sú zatiaľ pokojné

Na vývoji indexov už dnes vidíme neistú náladu na finančných trhoch. Je to najmä zneistenie ohľadom rastu úrokových sadzieb, ktoré brzdí očakávania. K tomu sa pridáva vysoká valuácia najmä technologického sektora, ktorý je zrelý na menšiu či väčšiu korekciu. Je pravdepodobné, že neistá nálada pretrvá na trhoch počas celého roka 2022. Odhaduje sa, že ročný rast indexu S&P 500 by sa mohol spomaliť na približne iba 8 %. Ak sa pozrieme na technologický index Nasdaq Composite, vidíme od úvodu roka pokles o takmer 10 %. Zatiaľ však platí, že investori zostávajú celkovo pokojní a akciový trh funguje v princípe bez emócií. Jedinou výnimkou (ktorá v zásade potvrdzuje pravidlo) bola decembrová Santa Claus rally, ktorá posunula index S&P 500 na (zatiaľ posledné) historické maximum.

Výkonnosť indexu S&P 500 za posledných päť rokov
Zdroj: www.investing.com
Výkonnosť indexu S&P 500 za posledných päť rokov

Európa je teraz „na rane“

V porovnaní s odchádzajúcim variantom kovidu-19 delta zasiahne nový variant omikron globálny pracovný trh pravdepodobne s väčšou silou. Výsledkom by mohlo byť zníženie ponuky práce aj dopytu po pracovnej sile, a z toho vyplývajúci nárast miery nezamestnanosti. Navyše, trpieť bude ekonomika firiem kvôli zamestnancom, ktorí budú musieť zostať v karanténe, avšak firma ich bude musieť ďalej platiť.

Aktuálne je „na rane“ Európa, kde čísla pozitívnych prípadov prudko rastú. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje štáty EÚ, aby počítali s tým, že viac ako polovica obyvateľov pravdepodobne ochorie na omikron do konca marca 2022. Zároveň odhovára od toho, aby ich stratégia očkovania počítala s opakovanými posilňujúcimi dávkami vakcín v pôvodnom zložení. Posilňovacie dávky pôvodných očkovacích látok nemusia byť podľa WHO dostatočnou ochranou pri nových mutáciách koronavírusu covid-19. Bude zaujímavé sledovať, do akej miery silná vlna omikronu obmedzí ekonomiku kontinentálnej Európy v porovnaní s Britániou, ktorá touto fázou prešla relatívne hladko a už dnes uvoľňuje opatrenia.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora