Sponzorom a najbližším ľuďom z okolia Smeru pribúdajú obvinenia a vyšetrovatelia sú k Robertovi Ficovi tak blízko, ako nikdy predtým. Všetci sme to už počuli. Pokiaľ by sme neboli svedkami neustávajúcich razií a medializovaných výpovedí kajúcnikov, mohlo by sa nám zdať, že ide len o ďalšie politické klišé.

Vyšetrovania však pokračujú a v poslednej dobe naberá situácia nové kontúry. Tentokrát sa zamerali na osobu vplyvného magnáta Miroslava Výboha. Podľa medializovaných informácii sa vo voľnom čase venoval sprostredkovateľským službám. Údajne vyberal bakšiš pre chudobných sluhov ľudu, v rámci odplaty zabezpečoval klientom prejavy politickej vďaky. Treba priznať, že ide o celkom orientálny, ale výnosný koníček.

Výbohovo meno tak pribudlo na zoznam podnikateľov, ktorí nielen sponzorovali, ale si aj plne užívali benefity spojené s vládnutím Smeru. Zas a znova sa tým potvrdilo naše príbuzenstvo s východnými susedmi.

Anketa
Myslíte si, že v najbližších rokoch sa zníži vplyv oligarchov na slovenskú politiku?
  • 23%
  • 77%

Nezastaviteľný proces

Mocný magnát úradujúci v hotelovom salóniku alebo honosnej reštaurácii rozhoduje nielen o pridelení konkrétnych tendrov a zákaziek, ale aj o personálnych nomináciách v danej sfére.

Za odovzdanie časti svojej moci si politik zabezpečí stabilný zdroj príjmu, ktorý doplní nedostatky v rodinnej kase a podporí predvolebné úsilie samotnej strany. Vedľajším produktom tejto aliancie je vytvorenie neformálnej závislosti medzi politikom a magnátom. Spolupráca založená na čerpaní toho najlepšieho (pre svoju skupinu) zo sveta politiky a biznisu sa časom posilňuje, až kým nevznikne jednotný organizmus.

Spojenectvá medzi politikou a biznisom sú prirodzené a vznikajú na základe spoločného profitu a elementárnej logiky
 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa