V týchto kritických časoch, keď sa občania vzdávajú v prospech štátu stále viac a viac svojich práv, musíme vládu o to dôslednejšie sledovať a zbystriť pri každom náznaku zneužívania moci. Toto zneužívanie sa deje aj vo chvíľach, keď neodôvodnene využíva inštitút skráteného legislatívneho konania, čo sa stalo pri dvoch nedávnych zákonoch.

Platí, že keď sa vláda už rozhodne presadiť zákon v skrátenom režime, musia k tomu existovať mimoriadne okolnosti. Za také sa považujú tri – ohrozenie základných ľudských práv a slobôd, ohrozenie bezpečnosti a ak štátu hrozia hospodárske škody.

Minulá prax však opakovane dokazuje, že výklad týchto pojmov je v skutočnosti limitovaný len predstavivosťou predkladateľov zákonov. Presvedčiť sme sa o tom mohli pri trinástom dôchodku, ktorý Pellegriniho vláda presadila expresne rýchlo len niekoľko dní pred voľbami ako súčasť jej predvolebného obchodu s voličmi.

Vláda by mala vedieť využitie skráteného legislatívneho konania vierohodne obhájiť. Zdôvodnenie smeráckej dôchodkovej expresnosti bolo však pozoruhodné. Ak by sa vraj 13. dôchodok neschválil, ohrozili by sa tým základné ľudské práva dôchodcov, konkrétne právo na primerané hmotné zabezpečenie v starobe. Dnes o opodstatnenosti toho dôvodu rozhoduje Ústavný súd.

Žiadne otázniky

Prečo je skrátené legislatívne konanie problém? Tým, že sa prijímanie zákona skráti z niekoľkých týždňov na niekoľko dní, z procesu vymizne širšia odborná diskusia a zníži sa tým kvalita a transparentnosť takto prijímaných zákonov. Prezidentka Čaputová hovorí v tomto ohľade o „politickej kultúre a spoločenskej stabilite“.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa