Už niekoľko mesiacov svet registruje správy o tom, že vo Venezuele kolabuje ropný priemysel. Dnes sa však tento bývalý juhoamerický ekonomický tiger blíži k novému dnu. Roky zlých ekonomických rozhodnutí a korupcie totiž smerujú k úplnému zastaveniu ťažby ropy. Zdá sa, že táto krajina bohatá na ropu ostane ešte dlho jednou z najchudobnejších v Južnej Amerike.

Dodajme, že podobný scenár môže hroziť aj ďalším ropným mocnostiam, ktoré sú vedené autoritárskymi lídrami „od desiatich k piatim“.

Lítium
Neprehliadnite

Na očakávanom raste ceny lítia by mohlo výrazne zarobiť Česko

HDP u susedov sa znásobil, vo Venezuele spadol

Venezuela je typickým štátom závislým na exporte ropy. Táto surovina vytvára takmer všetky príjmy z vývozu a tvorí značnú časť hrubého domáceho produktu. O to tragickejšie budú následky, ak tento zdroj definitívne vyschne. Aktuálne informácie naznačujú, že to môže byť otázka pomerne blízkej budúcnosti.

Kedysi mocný ropný priemysel latinskoamerického štátu, ktorý pokrýval až desatinu celosvetovej ťažby ropy, sa prakticky zrútil. Venezuelské hospodárstvo je v priepasti a zažíva krízu nesmiernych rozmerov. To vyhnalo z domova už takmer päť miliónov Venezuelčanov.

Začiatok pádu sa začal len pred dvoma desaťročiami s nástupom venezuelskej tzv. bolívarovskej revolúcie, keď prezidentské voľby v roku 1998 vyhral Hugo Chávez a vo februári 1999 sa ujal úradu. V tom čase bola Venezuela s odhadovanými najväčšími svetovými zásobami ropy v objeme 298 miliárd barelov jednou z najprosperujúcejších krajín v Latinskej Amerike.

Hong Kong
Neprehliadnite

Obchodná dohoda medzi USA a Čínou je čoraz menej pravdepodobná

Odvtedy venezuelské hospodárstvo padá strmo nadol. Odhaduje sa, že HDP v roku 2019 dosiahol len 70 miliárd dolárov, čo je o 29 percent menej ako pred dvoma desaťročiami. Na porovnanie: HDP susednej Kolumbie za rovnaké obdobie vzrástol takmer štvornásobne na 324 miliárd dolárov.

Medzinárodný menový fond predpovedá, že sa HDP Venezuely v roku 2020 zníži o ďalších 15 percent a v roku 2021 klesne o ďalších 5 percent. Niet divu, že socialistický prezident Nicolás Maduro je pod značným tlakom a stráca kontrolu nad rozsiahlymi územiami.

Vo Venezuele dnes nepracuje žiadna ropná veža

Za uvedenými číslami je jednoznačne kolaps pre ekonomiku kľúčového ropného priemyslu, kombinovaný s nízkou cenou ropy a stále prísnejšími sankciami USA.

Ropa tvorí 25 percent venezuelského HDP a podľa OPEC predstavuje 100 percent exportu. Pád ropnej produkcie sa začal ešte v roku 2015. Do júla 2020 Venezuela vyprodukovala denný priemer 339-tisíc barelov ropy v porovnaní so 755-tisíc o rok skôr.

Vyhliadky zostávajú nepriaznivé, najmä ak sa pozrieme na počet domácich vrtných súprav ako indikátor aktivity ropného priemyslu. Na konci júla 2020 podľa Bakera Hughesa vo Venezuele neboli aktívne žiadne ropné veže a iba jedna funkčná veža na zemný plyn. To je v porovnaní s celkovým počtom 25 prevádzkových súprav v rovnakom období pred rokom a 70 súpravami pred desiatimi rokmi pád na absolútne dno.

Takto vyzerá ropný štát v úplnom rozklade

Analytici predpovedajú, že produkcia ropy vo Venezuele by mohla klesnúť na nulu už v priebehu roka 2021. Poradenská spoločnosť IHS Markit, ktorá pôsobí v ropnom sektore, odhaduje, že Venezuela dnes ťaží len okolo 100-tisíc až 200-tisíc barelov denne a že produkcia bude stále klesať.

Aj keď je obnova ťažby ropy možná, vyžaduje si to obrovský kapitál, kvalifikovanú pracovnú silu, technológie a infraštruktúru. O to zložitejšie bude naštartovanie ekonomiky pre možnú vládu Juana Guaidóa, ktorého ako legitímneho lídra krajiny uznáva veľká časť sveta. Kým sa tak stane, Venezuela si ekonomicky aj politicky bude musieť prejsť skutočným peklom.

Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora