Z hodnoty na úrovni 11,50 dolárov za akciu v apríli americká Nikola rýchlo presiahla úroveň 90 dolárov za akciu a následne uzavrela na úrovni 73,27 dolárov za akciu.

Mnohí v nej vidia podobnú „success story“ akou je prípad americkej Tesly, ktorá začiatkom júla vystriedala na čele rebríčka Toyotu a stala sa najhodnotnejšou automobilkou sveta.

Sú si však tieto dve automobilky – Nikola a Tesla – podobné? V istých parametroch áno. Obe sú zamerané na rovnaké trhy, alternatívne pohony, nadčasový dizajn vozidiel, ich šéfovia proaktívne prispievajú na Twitter, vďaka čomu sú v centre pozornosti médií.

Lídri s víziou a dôverou od akcionárov

Najvýraznejším rozdielom však môže byť líder. Je CEO Nikoly Trevor Milton rovnaký vizionár ako CEO Tesly Elon Musk? V súčasnosti sa zatiaľ ukazuje, že akcionári nechcú zaspať na vavrínoch tak ako väčšina investorov a analytikov pri projekciách vývoja ceny spoločnosti Tesla. Teda spoločnosti dlhodobo vykazujúcej stratu, ktorej predpovedali neodvrátiteľný krach.

Do automobilového sektora vstúpila Nikola s prísľubom inovácií a cieľom vybudovať flotilu elektrických kamiónov s vodíkovými palivovými článkami. Avšak ošiaľ v tomto prípade presahuje realitu a predávajúci akcionári to už pravdepodobne podľa výpredaja akcií pochopili.

Zásadným problémom je, že Nikola zatiaľ nepredáva žiadny produkt a nemá ani pripravený plne funkčný prototyp. Aj napriek tomu automobilka dokázala v júni svojou kapitalizáciou prevýšiť automobilový gigant Ford. Graf ukazuje počet predaných vozidiel a trhové kapitalizácie spoločností Nikola a Ford.

Nikola vs. Ford
Zdroj: Lukáš Baloga
Nikola vs. Ford

Spustenie výroby najskôr v roku 2023

Nikola má pred sebou ešte dlhú cestu a plný štart produkcie sa očakáva najskôr v roku 2023, keďže automobilka nemá okrem prospektu zatiaľ ani fabriku. Ďalšou varovným signálom je, že Nikola eviduje v súčasnosti 14 000 nevybavených objednávok za 10 miliárd dolárov.

Akcie Nikola Corp.
Zdroj: Tradingview
Akcie Nikola Corp.

Spoločnosť bez príjmu je jednoznačne v plnej miere vysoko oceňovaná za zaujímavý, no neoverený obchodný model.

Analytici nepoznajú reálnu trhovú hodnotu spoločnosti, ktorá by mala dosiahnuť tržby vo výške 1 miliardy dolárov do roku 2023. Z tohto dôvodu sa akcie vysoko nadhodnotili na predikovanú hodnotu takmer 15-násobku predaja v roku 2023, čo vyvolalo davovú psychózu na finančných trhoch. CEO Nikoly, ako už bolo spomínané, je vysoko aktívny na sociálnych sieťach a príbeh spoločnosti je to, na základe čoho sa na trhu zvyšuje záujem o túto spoločnosť.

Či investovať do tejto zaujímavej spoločnosti je otázne a odpoveď na túto otázku si musí zodpovedať každý sám, no jedno je isté – firma má veľké a pre niekoho až nedosiahnuteľné ciele a ak sa im niečo nepodarí, bude to mať pre Nikolu fatálne následky.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.