Zdá sa, že segmentu luxusných tovarov sa v poslednom čase mimoriadne darí. Po výborných výsledkoch koncernu LVMH (ktoré priniesli Bernardovi Arnaultovi pozíciu najbohatšieho človeka sveta) reportuje rekordné čísla aj nemecký výrobca prémiového oblečenia Hugo Boss. Jeho štvrťročné tržby za záverečný kvartál minulého roka prekročil hranicu jednej miliardy eur. A podobne pozitívne vyzerajú aj prognózy na rok 2023, a to aj napriek vysokej inflácii a možnej recesii.

Tržby prekročili miliardu eur

Pozrime sa na čísla Hugo Boss detailnejšie. Zisk pred úrokmi a zdanením za celý fiškálny rok 2022 by mal podľa predikcií narásť o zásadných 47 percent na 335 miliónov eur, čo bude výrazne viac ako očakávania analytikov (310 - 330 miliónov eur).

Úspech značky sa vystupňoval koncom roka 2022. Tržby za štvrtý kvartál medziročne narástli o 18 percent na 1,07 miliardy eur. Úspech je pravdepodobne dôsledkom úspešnej novej marketingovej kampane pre kľúčové značky BOSS athleisure a HUGO progressive fashion. Koncové výsledky za rok 2022 a tiež výhľad na rok 2023 by mali byť známe 9. marca.

Akcie na pozitívne čísla nezareagovali rastom

Nemecká firma, ktorá je na Londýnskej burze cenných papierov kótovaná pod zložitým názvom Hugo Boss N Ord Shs, má aktuálne trhovú kapitalizáciu na úrovni 4 miliárd (aktuálne 4 095 miliónov) eur. Na burze je v obehu približne 69 miliónov akcií Hugo Boss. Aj keď by sa dalo očakávať, že sa pozitívne výsledky zo záveru roka mali odrazia na náraste ceny akcií, nestalo sa tak. V skutočnosti na správy o výnimočných ziskoch a tržbách reagovali akcie spoločnosti miernym poklesom o približne 1 percento.

Výkonnosť akcií spoločnosti Hugo Boss za posledných 5 rokov.
Zdroj: Investing
Výkonnosť akcií spoločnosti Hugo Boss za posledných 5 rokov.

Nová investícia pre rok 2023

Ďalšou pozitívnou správou pre Hugo Boss je investícia anglickej spoločnosti Frasers Group do značky Hugo Boss, ktorú firma oznámila minulý rok. Britská firma je aktívna v segmente maloobchodného predaja a má aktivity aj v oblasti duševného vlastníctva.

Investícia sa má týkať 2,71 milióna kmeňových akcií, ktoré predstavujú 3,9 percenta celkového akciového kapitálu podniku Hugo Boss a sú kryté predajom kúpnych opcií, a aj ďalších 17,57 milióna kmeňových akcií, čo predstavuje až 25 percent celkového akciového kapitálu Hugo Boss.

Uvedená investícia vrátane dobre rozbehnutých predajov by v roku 2023 mohli nemeckému výrobcovi luxusnej módy pomôcť udržať trajektóriu výborných výsledkov, a tým si udržať top pozíciu v segmente luxusných značiek značkami módneho priemyslu.

Peter Svoreň

Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík.  Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora