Podľa amerických vedcov je najúčinnejšou vakcínou tá od spoločnosti Moderna, na mutácie nového koronavírusu je však najúčinnejšou očkovacou látkou Pfizer. Tieto dve vakcíny sú však drahšie, ako ktorékoľvek iné.

S postupujúcou vakcináciou sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre odklad svojho vlastného očkovania, očakávajú totiž príchod novej, účinnejšej látky.

Účinnosť vakcín
Zdroj: Lukáš Kovanda

Účinnosť každej vakcíny sa meria v percentách. Takže ak zodpovedá  približne päťdesiatim percentám, znamená to, že očkovaná osoba má o päťdesiat percent nižšiu pravdepodobnosť, že u nej choroba, proti ktorej sa očkuje, prepukne. Ide o päťdesiat percent nižšiu pravdepodobnosť v porovnaní s neočkovanou osobou.

Podľa novej štúdie amerických vedcov, o ktorej informuje agentúra Bloomberg, je priemerná účinnosť dostupných vakcín proti ochoreniu Covid-19 približne 85 percent.

Účinnosť vakcín
Zdroj: Lukáš Kovanda

Táto tabuľka zachytáva v prvom číselnom stĺpci odhadovanú účinnosť danej vakcíny. V druhom stĺpci je pásmo účinnosti. Vedci sú si na 95 percent istí, že percentuálna hodnota účinnosti sa nachádza práve v ňom. Vzhľadom na to, že je užšia v prípade vakcín Moderna a Pfizer-BioNTech, ide  o dôkaz toho, že práve tieto dve sú relatívne lepšou voľbou než iné testované vakcíny. Tieto dve vakcíny tiež predstavujú tie najdrahšie. Dávka vakcíny Moderna vyjde na 25 až 37 dolárov. Nasleduje vakcína Pfizer, za ktorú EÚ platia 14,70 dolára za dávku, Spojené štáty 19,50 dolára, a Izrael dokonca tridsať dolárov. Vakcíny Johnson & Johnson a AstraZeneca sú výrazne lacnejšie.

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonóm a autor ekonomickej literatúry. Pôsobí ako hlavný ekonóm CZECH FUND. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície a nové fenomény ako zdieľaná ekonomika, kryptomeny či fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie.