Igor Matovič opäť raz preukázal svoj marketingový cit. Vytiahnutím vakcíny Sputnik V z klobúka oslovil veľkú časť slovenskej populácie. Na základe prieskumu spoločnosti Focus pre Markízu je ruská vakcína dôveryhodná pre väčšinu respondentov. Marginálne lepšie výsledky zaznamenala iba vakcína od Pfizer/BioNTech, ktorá je postavená na novátorskej metóde mRNA.

Paradoxne, posledný marketingový úspech I. Matoviča ho doviedol do vládnej krízy. Skvelý marketingový cit totižto slovenský premiér kompenzuje svojim politickým amaterizmom. Za celý rok vládnutia nespravil jediný kompromis, čo je v politickej branži neuveriteľný výkon. Slovensko má tak vakcínu, ktorú ľudia chcú, no jej schválenie a reálne využitie je stále ďaleko.

Kým Slovensko s nádejou čaká na ruský Sputnik, s čoraz väčšou nedôverou sa pozerá na britsko-švédsku vakcínu od AstraZeneca. A nie je osamotené. Tucet európskych krajín zastavilo použitie vakcíny kvôli objaveniu sa niekoľkých úmrtí na krvné zrazeniny.

A healthcare worker holds Oxford/AstraZeneca COVID-19
Neprehliadnite

Patálie vakcíny AstraZeneca pokračujú. Krvné zrazeniny ohrozujú európsku očkovaciu stratégiu

Čo má spoločné Sputnik a AstraZeneca

Ruská a britská vakcína sa vyrábajú rovnakou metódou na základe virálneho vektora. Používajú odlišný adenovírus, no ich spôsob fungovania je rovnaký. Neškodný vírus prechladnutia sa geneticky upraví tak, aby obsahoval aj genetickú informáciu nového koronavírusu. Tá v ľudskom tele začne produkovať patogén.

Podľa klinických skúšaní by účinnosť ruskej vakcíny mala byť omnoho vyššia, až 92 percent, oproti 76 percentám britskej vakcíny. Časť rozdielov je spôsobená tým, že sa vakcíny testovali v inom čase a na inom mieste. Avšak zdá sa, že to nie je rozdiel jediný.

Vakcíny na základe adenovírusu majú problém, že ľudské telo si vytvorí imunitu nielen voči vírusu Sars-Cov-2, ktorý nesú, ale aj voči samotnému adenovírusu. Preto, pokiaľ prichádza druhá dávka vakcíny, ľudské telo ju nemusí dostatočne dobre prijať.

Johnson & Johnson Vaccine Begins Shipment After FDA Authorizes Emergency Use
Neprehliadnite

Ako stvorená pre Slovensko. Prečo môže byť vakcína od Johnson & Johnson najlepšou voľbou

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa