Vo virvare udalostí okolo koronavírusu z konca roka nedostala v médiách patričný priestor správa o dosiahnutej obchodnej dohode medzi Európskou úniou a Čínou.

Brusel ňou potvrdil ašpirácie stať sa globálnym obchodným lídrom pri strate americkej asertivity. Dohoda však už čoskoro zaznamenala rozsiahlu kritiku najmä z politického hľadiska, keď bola označená ako naivná. Má jej chýbať dostatočná tvrdosť v presadzovaní demokratických princípov.

Odlišný pohľad na fungovanie štátneho aparátu v Číne sa prejavil aj v posledných mesiacoch na nikom menšom ako najbohatšom a najznámejšom čínskom miliardárovi, Jackovi Ma.

Zakladateľ Alipay spôsobil revolúciu v domácom finančnom systéme. Stovky miliónov ľudí nemusí v Číne používať bankový účet, ale stačí im mobilný telefón. Cez aplikáciu môžu platiť a zároveň aj získavať úvery.

J. Ma sa dostal do nemilosti štátnych orgánov v októbri, keď na konferencii v Singapure kritizoval existujúci finančný systém postavený na tradičnom bankovníctve. Financie budúcnosti nemôžu podľa neho fungovať na starých metódach.

Tým poukázal na kontrast medzi fungovaním nových finančných technologických gigantov a štátnych bánk. Svojimi slovami zaťal do živého, keďže čínsky bankový sektor sa považuje vzhľadom na svoj obrovský dlh a problematické úvery za najviac rizikový na svete.

Jack Ma
Neprehliadnite

Zakladateľ Alibaby v potýčke s úradmi. Regulátor zastavil rekordné uvedenie na burzu

Odvtedy sa J. Ma na verejnosti neobjavil. Dokonca ani vo svojej vlastnej televíznej show Africkí hrdinovia biznisu. Začalo sa šepkať o tom, že mohol skončiť v tichosti odsúdený, ako sa to stalo aj ďalším problematickým podnikateľom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa