Ak by sme hľadali najvýraznejší symbol korekcie technických titulov v úvode tohto roka, bol by ním pád akcií Zuckerbergovej spoločnosti Meta. Pri rekordnom jednodňovom prepade hodnoty o vyše 26 percent sa úplne logicky ozývajú kuvičie hlasy, hovoriace o možnom krachu firmy. Aj keď posledné štvrťročné výsledky investorov nepresvedčili a, naopak, odštartovali výrazný výpredaj titulu, netreba predbiehať vývoj udalostí. Zvlášť, ak virtuálna realita a metaverzum ako priestor na jej plošné rozšírenie, nie je vôbec scestná idea. Navyše, aktuálny pokles môže dostať Meta/Facebook „mimo radaru“ americkej Snemovne reprezentantov, čím by sa mohla vyhnúť prísnym protimonopolným opatreniam.

Dokonalý shitstorm

Pozrime sa, ako vyzerá materská firma Facebooku a Instagramu aktuálne. Cena akcií je od 8. januára v neustálom poklese a aj po rekordnej jednodňovej strate sa na padajúcej krivke nič nezmenilo. Investori titulu „spočítali“ historicky prvý pokles počtu užívateľov, slabšie ekonomické výsledky, rastúci tlak novej konkurencie a hroziace protimonopolné opatrenia. Najmä Facebooku tiež nepomohli nové GDPR pravidlá od Apple. Strata na celkovej kapitalizácii je obrovská. Samotný Mark Zuckerberg prišiel osobne zatiaľ o 31 miliárd dolárov v hodnote čistého majetku. Ak majú meteorológovia na kombináciu všetkých možných faktorov smerujúcich k vzniku ničivej búrky pojem „dokonalá búrka“ (perfect storm), pre prípad Meta by sa hodila jeho parafráza v podobe označenia „dokonalý shitstorm“.

Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms Inc za posledných päť rokov
Zdroj: www.investing.com
Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms Inc za posledných päť rokov

Meta sa dostala mimo záber protimonopolných opatrení

Znamená to, že môžeme Zuckerberga a jeho spoločnosť Meta už odpísať? Aj keď je firma v zlej situácii, takýto krok by bol predsa len predčasný.

Meta aktuálne investuje miliardy do virtuálnej reality (VR), teda do metaverza a pravdepodobne v ďalších rokoch tieto investície ešte narastú. Tento segment je bezpochyby perspektívny, aj keď sa dnes ešte zdá výrazne vzdialený reálnemu využitiu v mierke, ako o nej sníva zakladateľ Facebooku.

Do karát firmy Meta by mohla paradoxne hrať aj znížená trhová kapitalizácia, vďaka ktorej by sa firma mohla vyhnúť protimonopolnej kontrole. Zákonodarcovia Snemovne reprezentantov si pred časom zvolili trhovú kapitalizáciu 600 miliárd dolárov ako číslo, od ktorej by sa na tú-ktorú technologickú firmu vzťahovali osobitné zákony o hospodárskej súťaži. Po zverejnení posledných výsledkov a poklese cien akcií klesla trhová kapitalizácia Meta po prvýkrát od mája 2020 pod túto hranicu. Aktuálne je hodnota všetkých akcií 589,84 miliárd dolárov. Čiže Meta je dnes „pod radarom“ opatrení, ktoré boli v prvom rade šité „na mieru“ práve tejto firme.

Regulácia prenosu dát z EÚ do USA je problém

Aktuálne sa pri Facebooku zdá, akoby zlých správ nebolo dosť. Pri výročnej správe sa opäť vynoril problém transferu používateľských dát z Európy do USA. Meta v nej varuje pred možným odchodom z európskeho trhu s dvoma top produktmi – Facebookom a Instagramom. Takýto krok by, samozrejme, zásadne zasiahol hodnotu jej akcií. Tieto riadky vo výročnej správe však netreba preceňovať: Facebook ich medzi rizikami uvádza dlhodobo a podmienky pre Meta v EÚ by sa museli skutočne drasticky sprísniť, aby skutočne odišla zo starého kontinentu. Aj keď faktom je, že regulácia EÚ pre prenos dát sa pravdepodobne bude priebežne sprísňovať.

V súčasnej situácii časť investorov hovorí o príležitosti na lacnejší nákup akcií Meta vďaka perspektíve ich opätovného rastu v budúcnosti. Iní odborníci zase odporúčajú presne opačný krok. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, trhové signály a analýzy sa skôr prikláňajú k tomu, že poklesy z úvodu roka sú viac korekciou ako začiatkom novej krízy. Práve korekcia ako táto má potenciál oddeliť „zrno od pliev“, čiže špekulatívne od serióznych technologických akcií.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora