Na minulý rok by vedenie spoločnosti Meta najradšej zabudlo. Firma zažila jedno z najhorších období v histórii, keďže od januára do decembra 2022 jej akcie klesli až o 60 percent svojej hodnoty. Bolo preto logické a očakávané, že koncom roka vedenie firmy zareagovalo na slabé výkony a oznámilo opatrenia na zníženie nákladov, limitovanie projektov generujúcich stratu a vôbec celkovú optimalizáciu firmy. Logicky, jedným z krokom pri poslednom bode bolo aj prepúšťanie zamestnancov. Tento týždeň však spoločnosť Meta predstavila nový koncept, ktorý plánuje otestovať a v prípade úspechu dúfa v nové zdroje príjmov. O čo presne ide?

Aj Meta bude overovať účty za peniaze

Spoločnosť Meta sa pravdepodobne inšpirovala Muskovou sociálnou sieťou Twitter a zavádza úplne rovnakú službu, a to poplatok za overený účet. V decembri 2022 Twitter spustil svoju službu predplatného s názvom Twitter Blue. To isté (a dokonca aj v rovnakom farebnom, modrom prevedení) sa bude v Mete volať Meta Verified.

Používatelia si budú môcť kúpiť modrý overovací štítok na platformách Meta, Instagram a Facebook za 14,99 dolárov mesačne na iOS a 11,99 dolárov mesačne pri zvyšných operačných systémoch na webe. Meta tvrdí, že dôvodom tohto opatrenia je zvýšenie autenticity a bezpečnosti. Austrália a Nový Zéland budú medzi prvými krajinami, ktoré budú tento overovací systém testovať.

Čo sú overené účty?

Overovací štítok naznačuje pravosť, ale nie je zárukou podpory od sociálnej siete, ani nie je spôsobom, ako získať nejakú výhodu. Účelom overovacieho štítka je potvrdiť, že sledovaný účet nie je falošný, ale skutočne pochádza z indikovaného zdroja. Tento typ overenia sa pravdepodobne bude primárne využívať pre známe osobnosti, spoločnosti a iné významné účty. Aspoň to ukazuje prax na Twitteri…

Meta musí tento rok presvedčiť investorov, že vie fungovať efektívne

Hlavným cieľom spoločnosti Meta je v tomto roku predovšetkým optimalizácia. Na tú sa zakladateľ Mark Zuckerberg chce zamerať primárne. Minulý rok Meta znížila počet zamestnancov o 13 percent a pravdepodobne bude v ďalšom prepúšťaní prebytočných zamestnancov pokračovať aj v tomto roku. Aj financie ,,pumpované” do Metaverse išli dole: je to síce potenciálne revolučná, prelomová oblasť, avšak zatiaľ tento projekt píše len obrovské straty. Na druhej strane môže ísť o dôležité odlíšenie a náskok pred konkurenciou v budúcnosti.

Najsilnejšia „zbraň“ firmy sú výsledky

Nemožno tvrdiť, že by sa spoločnosti darilo zle. Skutočnosťou je, že Meta dosiahla vynikajúce výsledky v oblasti príjmov a prekonala očakávania analytikov, keď v 4. štvrťroku 2022 vykázala tržby vo výške 32,2 miliardy dolárov. Dobrý vývoj vidno aj pri štatistike denných aktívnych používateľov Facebooku (1,98 miliardy), a v počte mesačných aktívnych používateľov (2,96 miliardy od septembra 2022).

Akcie Meta sa vrátili po dlhom čase k rastu

Po katastrofálnom roku 2022 sa zdá, že sa Meta v tomto roku konečne zotavuje. Jej problémy v roku 2022 z veľkej časti priniesli slabšie rastúce výdavky na internetovú reklamu a k tomu vyššie náklady (a patričné straty) v divízii Reality Labs, ktorá zahŕňa aj projekty metaverse. Avšak rok 2023 vyzerá inak. Cena akcie sa od úvodu roka zvýšila o 23 percent. Príčinou je najmä zverejnenie dobrých výsledkov a rozhodnutie regulátora v prospech firmy, čo sa stalo práve v deň, keď Meta oznamovala výsledky za posledný štvrťrok 2022.

O aké rozhodnutie ide? Federálny súd odmietol žiadosť FTC (Federálnej obchodnej komisie) o zablokovanie kúpy výrobcu fitness hier pre virtuálnu realitu Within Limited firmou Marka Zuckerberga. FTC v podaní hovorila, že chystaná kúpa príliš obmedzí konkurenciu na trhu a nadmerne skoncentruje služby v tomto konkrétnom segmente v rukách spoločnosti Meta. Súd však tento návrh zamietol, čo bol pozitívny signál pre trhy.

Ak sa pozrieme do minulosti, najvyššiu hodnotu dosiahli akcie začiatkom augusta 2021, kedy bola ich hodnota 375 USD za akciu. Od tohto momentu výrazne klesali až pod 100 dolárov na konci minulého roka. Dnes sa cena akcie Meta pohybuje okolo 170 USD za akciu. Konsenzuálna cieľová cena by sa mohla vrátiť na 200 dolárov, pričom niektorí analytici predpovedajú posun k 300 USD za akciu. Rast určite ovplyvní aj to, ako používatelia prijmú poplatok za overenie.

Meta je v cenách akcií za posledné obdobie ako na hojdačke. Úvodom augusta 2021 dosiahla cena jednej akcie 375 dolárov, potom prišiel pád, ktorý sa zastavil koncom roka 2022 až pod hranicou 100 dolárov. Odvtedy akcie stúpajú, a to celkom výrazne a aktuálne sa hýbu okolo 170 dolárov. Viacero analytikov sa zhoduje na cieľovej cene na úrovni 200 dolárov v priebehu pár mesiacov, niektorí odborníci dokonca očakávajú nárast až na 300 dolárov. Bude však zaujímavé sledovať, ako tento (zatiaľ) pozitívny vývoj ovplyvnia poplatky za overenie.

Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms za posledných 5 rokov.
Zdroj: Investing
Výkonnosť spoločnosti Meta Platforms za posledných 5 rokov.
Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora