Podobnosť čisto náhodná či televízne déjà vu? To, že súčasný premiér Igor Matovič sa rétorikou pri obviňovaní médií z útokov proti svojej osobe začína podobať na expremiéra Roberta Fica, by sa ešte dalo pochopiť. Moc deformuje charaktery. To, že bráni svoju manželku a jej súkromie, je síce v poriadku, ale to, že sa amatérsky snaží zavádzať verejnosť a svojich voličov, je už za čiarou.

Je jasné, že o fungovaní dlhopisového trhu väčšina Slovákov veľa poznatkov nemá,  finančná gramotnosť sa u nás dlhodobo zanedbáva. Svedčí o tom aj investovanie manželky I. Matoviča. Nakupovať „výhodné“ zmenky Arcy Investments v apríli a máji, keď už na Slovenku zúrila koronakríza a Arca spustila svoju zúfalú kampaň na predaj zmeniek s výnosom viac ako šesť percent, bolo odvážne.

Riziko v podnikaní je dobrá vec, ale pri investovaní platí, že na padajúcej vlne sa zvezú len tí najmenej skúsení surfisti. Pavlína Matovičová zjavne surfovať na vlnách rozbúreného finančného mora nevedela a pridala sa k davu.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie na tému Biznis s právnymi službami v Bratislave 17. augusta 2020.
Neprehliadnite

Moja manželka nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro, tvrdí Matovič

O zamotanej štruktúre finančnej skupiny Arca Capital zjavne veľa nevie ani samotný premiér. Alebo to len predstiera. Keď argumentoval, že jeho žena nemala v Arce Capital ani euro, zjavne zavádzal. Emitentom zmeniek bola síce Arca Capital Funding, ale to je len dcérska firma Arcy Investments, ktorá je ručiteľom zmeniek a je takisto kapitálovo previazaná s Arcou Capital. Stačí si otvoriť obchodný register a je to jasné.

V podstate je však jedno, v akej dcére či vnučke Arcy mala premiérova žena zainvestovaných „len 600-tisíc eur“. Podstatné je to, že to I. Matovič niekoľko dní zatajoval, zahmlieval a vyčkával. Vraj testoval vieru svojich koaličných partnerov a svojich voličov. V koho, v seba?

Nuž, viera v lídra Obyčajných ľudí sa pomaly vytráca aj medzi jeho voličmi. Dokazujú to okrem iného nedávne prieskumy voličských preferencií. Dôvodov je viacero. Voliči OĽaNO už asi zistili, že kým oni sú obyčajní ľudia, ich premiér taký obyčajný človek nie je. Keď sa nezaujíma, kam investovala jeho manželka 600-tisíc eur, zjavne má na rodinné úspory iné parametre než bežní ľudia.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital odmieta tvrdenia o zvýhodňovaní Matovičovej manželky

Navyše, ak je pravda, že vedel o problémoch Arcy už v apríli a máji, keď jeho žena kupovala dve zmenky, a zatajil jej to, nie je to dôkaz o jeho oddelení politiky od rodiny, ale o nezodpovednosti k rodine. A rodina je základ spoločnosti. Kto nevie manažovať úspory vlastnej rodiny, ťažko zvládne riadiť štát. A Slovensko dnes urgentne potrebuje kvalitného krízového manažéra a nie premiéra, ktorý je aktívnejší na sociálnych sieťach než v riadení krajiny.

Opäť sa ukázalo, rovnako ako pri kauze jeho diplomovky, že I. Matovič krízy zvládať nevie. Hovorí až príliš veľa, vysvetľuje nevysvetliteľné a zamotáva sa do toho. Aj teraz by bolo ľahšie rovno priznať, že jeho žena mala v Arce presnú sumu peňazí, že si ju predčasne nevybrala, a punktum. Lenže namiesto toho sme boli svedkami zatĺkania, obviňovania médií z klamstva o desiatich miliónoch eur (táto suma bola len odhad) a zmätočnej víkendovej tlačovky.