Zdá sa, že premiér Igor Matovič, ktorý ani nechcel byť premiérom, pri celoplošnom testovaní úplne precenil schopnosti štátu, zdravotníctva, samospráv aj svoje vlastné. Zorganizovať niečo tak logisticky náročné sa nedá v takom krátkom čase bez chýb. A tých pribúda.

Prvé náznaky zlyhania akcie Spoločná zodpovednosť už presakujú, keďže sa možno pri testovaní na Orave nakazilo niekoľko stoviek vojakov.

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič a  minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie po skončení 130. zasadnutia Bezpečnostnej rady vlády SR 20. októbra 2020 v Bratislave.
Neprehliadnite

Matovičova vláda dojemne prosíka zdravotníkov o pomoc. Doteraz ich kontinuálne provokovala

Nedostatok zdravotníkov

Mestá a obce hlásia, že nemajú dostatok zdravotníkov a armáda im ani nevie povedať či ich budú mať dosť na víkendové testovanie. Niekde chýba polovica odborného personálu, niekde nemajú ani štvrtinu potrebných zdravotníkov.

Vylúčiť z testovania zubárov a veterinárov v tejto situácii by bol amaterizmus a zbytočné dodržiavanie litery zákonov v krízovej situácii, keď iné sa veselo porušujú. Hoci zubári podľa najnovších informácii už pomáhať pri testovaní môžu, veterinári nie. Napokon, k dispozícii nie je dosť ani stanov či ochranných pomôcok.

Odmietanie pomoci

Štát je v úzkych a pritom nepochopiteľne odmieta pomocnú ruku firiem či súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Zakázal napríklad testovať súkromným laboratóriám. Prečo? Nevedno. Jedno vysvetlenie sa však ponúka. Štát chce mať celé testovanie pod vlastnou kontrolou, aby si mohol svoje otestované ovečky sám spočítať a potom sa ich počtom chváliť.

Štát zjavne nedôveruje nielen súkromníkom, ale ani ľuďom a firmám, že by si svojich ľudí poctivo otestovali. Prečo by to robili, ak tým ohrozia svoj vlastný biznis? Ani certifikáty o bezinfekčnosti im nechce dať. Nechce, aby zarábali na tejto akcii? Trnavský podnikateľ však na antigénových testoch zarobiť môže. Lenže ak štát nedôveruje svojim občanom, núti ich testovať sa pod hrozbou pokút a zákazom vychádzania, ako môžu občania dôverovať štátu?

Súkromníci nemôžu testovať aj kvôli nelogickým či byrokratickým opatreniam vlády. Vedeli ste napríklad, že štatút mobilného odberového miesta je viazaný na fyzickú adresu? Znie to nelogicky, ale je to tak. Takže auto, ktoré by malo brať odbery, nemôže byť priamo zaregistrované na svoje EČV. Lebo zákon to nedovoľuje. Len jedna firma by dokázala za víkend otestovať deväť tisíc ľudí a odbremeniť tak štátnych testovačov. Podľa zákona však nemôže.

Smutné je, že vláda nedôveruje ani vedcom. Premiér ich nazýva kuvikmi a nakupuje antigénové testy radšej v zahraničí, hoci ich pripravujú aj slovenskí vedci okolo Borisa Klempu a Pavla Čekana. Ten dokonca pred časom spomínal, že by jeho testy vedeli vyhodnotiť vzorky aj zo slín, čo by bolo menej náročné na profesionálne odbery. Akosi je okolo nich ticho.

I. Matovič: Počas víkendu sa uskutoční celoplošné testovanie
Neprehliadnite

Igor Matovič sa zamotáva do vlastných klamstiev. Je to nehodné premiéra krajiny

Historické alegórie

Pekné prirovnanie tejto vládnej operácie sa podarilo ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi na Facebooku. Umiestnil členov vlády na loď, aká sa používala pri vojenskej operácii Overlord v Normandii v roku 1944. A tá bola úspešná, i keď s obrovskými stratami na životoch.

Lenže neprajní novinári, napríklad tí z Denníka N, to hneď stočili v rámci historických prirovnaní k tomu, či nedopadne slovenská akcia ako spojenci na poloostrove Gallipoli v roku 1915, kde boli zahnaní Turkami späť do mora a operácia sa skončila fiaskom. A po tejto zbabranej akcii odstúpil z funkcie jej hlavný autor, britský minister námorníctva  Winston Churchill. Žeby inšpirácia pre I. Matoviča?

Kúpený čas sa môže premárniť

Problém je, že aj keď testovacia akcia dopadne ako-tak uspokojivo (otázne je najmä percento úspešnosti antigénových testov), vláda zatiaľ nevie, čo bude ďalej. Kúpi si čas, možno dva-tri týždne, za desiatky miliónov eur, ale keď neprinesie jasný plán ako ďalej, môže to byť zbytočné. A jasný plán sa zatiaľ veru nečrtá.

Prísnejšie opatrenia sa majú od pondelka opäť uvoľňovať, zákazy sa menia veľmi rýchlo. Nepochopiteľne sú stále otvorené hranice aj s „toxickým“ Českom.

A čo ak o mesiac či dva príde tretia vlna? Budeme sa opäť plošne testovať? Štát si zjavne chce robiť zo Slovenska testovacie laboratórium a z občanov pokusných králikov. Dokedy to bude ľudí baviť, nevedno, ale pohár trpezlivosť sa už napĺňa.