Bol to tretí veľký projekt Igora Matoviča. Po fiasku spojeného s celoplošným testovaním a očkovacou lotériou bola daňovo-odvodová „revolúcia“ nádejou, ktorá mohla súčasnému ministrovi financií prinavrátiť popularitu.

Tú potrebuje ako soľ. Igor Matovič je de facto najsilnejším mužom v krajine, keď okrem štátnej kasy drží pevne v rukách najväčší poslanecký klub a nepriamo ovláda aj kreslo premiéra. Napriek tomu je jeho popularita najnižšia zo všetkých členov vlády, keď sa pohybuje na úrovni 11 percent. Dokonca aj najnižšia dôveryhodnosť Roberta Fica bola viac ako dvojnásobne vyššia. 

Na snímke je minister financii Igor Matovič počas natáčania slovenského seriálu Pumpa.
Neprehliadnite

Matovič vyhodil do vzduchu desiatky miliónov. Teraz to skúša so stovkami

Reforma nepresvedčila

Napriek tomu, že v navrhovanej reforme by minister financií znížil dane pre firmy, zvýšil by ich pre živnostníkov. Daňové zaťaženie práce na Slovensku by vzrástlo k najvyšším úrovniam na svete. Mnoho živnostníkov by čakala likvidácia. Nie je prekvapením, že tieto daňové návrhy mu veľa popularity nepriniesli.

Podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza reformu vníma pozitívne menej ako tretina voličov, no negatívne až takmer polovica. Po odpočítaní hlasov ľudí, ktorí k reforme nezaujali stanovisko, by s návrhom reformy nesúhlasilo až 60 percent respondentov.

40. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Matovičovi hra nevyšla. VšZP musel zachrániť na poslednú chvíľu

Populizmus stráca cveng

Napriek obrovskej finančnej podpore prorodinnej politiky, kam malo smerovať až 700 miliónov eur, rodiny ostali k návrhu ministra financií chladné. Opäť takmer polovica rodičov uviedla, že navrhované zmeny vníma negatívne.

Proti zmenám sa postavila aj väčšina živnostníkov a dôchodcov. Stratu ich priazne chce Igor Matovič kompenzovať ďalším prosociálnym balíkom v objeme 600 miliónov eur, o ktorom bude parlament v najbližších dňoch rokovať.

Igor Matovič si ako minister financií dovoľuje takú flagrantnú rozhadzovačnosť verejných zdrojov, ako si za celú dobu svojej vlády nedovolil ani R. Fico. Napriek tomu sa ukazuje, že Slovákov si ďalším zadlžením kúpiť nedokáže.

predseda SaS Richard Sulík, predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič tlačová konferencia
Neprehliadnite

Sulík o Matovičovi: Igorko prišiel s kladivom a stovkou klincom v ruke

Čaká sa na premiéra

Najšokujúcejšou udalosťou týždňa sa stalo priznanie premiéra Eduarda Hegera, že aj on sa o navýšení balíčka pre dôchodcov na energie o sto miliónov eur dozvedel – ako všetci ostatní ministri – až po navýšení balíčka. Igor Matovič si túto sumu pravdepodobne vymyslel priamo v parlamente, aby dokázal svoj nápad pretlačiť aspoň do prvého čítania.

Potvrdil tým, že on je tá zvrchovaná entita, ktorá svojvoľne rozhoduje o použití stoviek miliónov eur daňových poplatníkov, a to bez akejkoľvek komunikácie nielen s ministrami, ale aj so samotným predsedom vlády. Očividne tým porušil nielen všetky zaužívané pravidlá, ale aj princípy deľby verejnej moci.

Vo štvrtok pritom Eduarda Hegera kritizovala aj prezidentka za absenciu rozhodnejších krokov voči pandémii a zastaveniu realizácie plánu obnovy v mnohých oblastiach. „Sme v kríze a o to silnejšie líderstvo potrebujeme,“ dodala prezidentka. Niektorí komentátori sa zhodujú, že nepriamo nabádala aj na odvolanie ministra financií.

...
Neprehliadnite

5 dôvodov, prečo je Matovičova daňová „revolúcia“ spoločenskou tragédiou

Matovičovo odvolanie

Otázku odvolania Igora Matoviča v piatok otvoril zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský. „Povinnosť zastaviť Igora Matoviča má v tejto situácii predovšetkým Eduard Heger. Je Matovičovým dlhoročným kolegom, a preto ešte lepšie ako ľudia zvonku vie, že predseda OĽaNO je nenapraviteľne nebezpečný,“ napísal.

V nedeľu sa k tomuto stanovisku pridala strana Hlas-SD, ktorá tvrdí, že Igor Matovič nemá čo hľadať v jednej z kľúčových ústavných funkcií.

Nech je I. Matovič pre spoločnosť a ekonomiku akokoľvek škodlivý, jeho pozícia je príliš silná na to, aby si ho predseda vlády dovolil odvolať. Skúsenosti však ukazujú, že jeho nerozhodnosť bude drahá.

Pokojne sa môže stať, že nielen OĽaNO, ale aj Sme rodina budú v ďalších voľbách bojovať o brány parlamentu. Sulíkova SaS tiež pravdepodobne dosiahla maximum svojich preferencií. Voliči jasne vidia, že napriek negatívnemu postoju k mnohým Matovičovym návrhom sú pevnou súčasťou koalície.

Tej koalície, ktorá už dávno stratila v očiach verejnosti mandát na riadenie krajiny.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie o opatreniach v oblasti pomoci ľuďom s exekúciami v Bratislave 20. októbra 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Svet podľa Matoviča: z daňovej reformy sa stala politická fraška