Najmenšiu stranu vládnej koalície sprevádzajú veľké problémy. Odídenci, nespokojné regionálne štruktúry, frustrovaní poslanci a politické preferencie na úrovni plnotučného mlieka. Takto by sa dala definovať aktuálna situácia bývalej Kiskovej strany.

Ani politicky komfortná pozícia koaličného liberála nezachránila stranu, ktorej pôvodné ambície boli omnoho väčšie, ako byť partner do počtu. Za ľudí po nepodarených voľbách a odchode svojho otca zakladateľa Andreja Kisku čelí kríze identity.

Zvolenie Veroniky Remišovej na post líderky strany síce zväzok ambicióznych poslancov udržalo krátkodobo pokope, no jej neschopnosť formovať silné politické pozície odsúdilo Kiskových odchovancov na postupný úpadok.

Večná snaha o zachovanie rovnováhy medzi nespokojnosťou poslancov a udržaním sa v koalícii bola viac receptom na prežitie ako na udržateľný rozvoj. Dnes sa strana dostala do štádia, kde ďalšia existencia poslaneckého klubu je veľkou neznámou a podobne je to aj s ministerskými kreslami vo vláde.

Trochu neskoro a trochu neschopne

S Miroslavom Kollárom a Tomášom Valáškom (pravdepodobne aj s Jánom Benčíkom) mimo hry bolo Za ľudí prinútené postaviť sa na odpor Igorovi Matovičovi. V snahe udržať zvyšok svojho poslaneckého klubu pokope Veronika Remišová otvorila spolu s Richardom Sulíkom tému rekonštrukcie vlády. Zvolila si však na to veľmi zlé bojisko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa