Prehánky atlantického optimizmu spôsobené oficiálnymi žiadosťami Švédska a Fínska o členstvo v NATO sa začínajú rozplývať. Jednomyseľné rozhodnutie, ktoré Zmluva vyžaduje, naráža na Turecko a Chorvátsko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však diplomatom odkázal, že pokusy zmeniť jeho názor na švédsku podporu Kurdskej robotníckej strany (PKK) nemajú zmysel. Požiadavky chorvátskeho prezidenta znejú ešte bizarnejšie. Nastavenie aliancie sa ale obísť nedá.

Problémom sú Kurdi

„V prvom rade nepodporíme členstvo krajín, ktoré Turecko postihujú sankciami,“ vyhlásil R. T. Erdogan. „Ani jedna z týchto krajín sa jednoznačne nepostavila proti terorizmu.“ Švédsko považuje za inkubátor pre teroristické organizácie.

Tŕňom v tureckom oku sú niektorí švédski poslanci, ktorí vyjadrili podporu PKK, ale aj neochota krajiny vydávať tucty údajných kurdských teroristov do rúk tureckých úradov.

Jednotky ľudovej ochrany, ktoré sú sýrskym krídlom PKK, sú na Tureckom zozname teroristických organizácií. Diplomatické napätie vzniklo už v čase, keď Spojené štáty začali program ozbrojovania tejto jednotky počas občianskej vojny v Sýrii.

Podľa tureckého ministra zahraničných vecí Mevluta Cavusogla krajina požaduje záruky, že Švédsko a Fínsko prestanú tieto organizácie podporovať. Inak Ankara nebude súhlasiť s ich členstvom v NATO. Šéf tureckej diplomacie svojich kolegov uistil, že Turecko sa nepokúša situáciu zneužiť vo vlastný prospech. „Toto nie sú vyhrážky ani vyjednávanie.“

Ide o vyjednávanie, umožňuje ho nastavenie zmluvy

Za pozornosť stojí, že takmer všetky turecké námietky a sťažnosti sú namierené proti Švédsku. Ankara napriek tomu avizuje veto vstupu oboch škandinávskych kandidátov. Navyše ide o vnútropolitickú záležitosť, ktorá sa bezpečnostnej politiky NATO dotýka iba okrajovo.

Situácia sa dá porovnať s utečeneckou krízou, keď sa Turecko prakticky vyhrážalo otvorením hraníc utečencom ďalej do Európy, aby získalo výhody od únie. Ankare sa využívanie geopolitických kríz pre vlastný zisk osvedčilo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa