Hoci akcie streamovacej spoločnosti Netflix v polovici marca strácali, rovnako ako väčšina titulov na kapitálových trhoch, v dôsledku obáv zo začiatku koronakrízy, nakoniec Netflix dokázal z reštrikcií výrazne vyťažiť. Za ostatný mesiac a pol si pripísal k hodnote 38 percent.

V prvom kvartáli 2020 narástol v dôsledku vypuknutia pandémie Covid-19 počet predplatiteľov Netflixu o 16 miliónov. V praxi to bol dvojnásobok oproti plánu. Počas 13 rokov existencie firmy ide o najvyšší rast za kvartál.

Hodnota spoločnosti na burze vďaka výraznému nárastu používateľov od marcového prepadu vzrástla z hodnoty 299 dolárov za akciu (16. 3.) na úroveň 428 dolárov v súčasnosti, čo predstavuje rast o viac ako 40 percent. Na  porovnanie – pred prepadom sa akcie obchodovali na hodnote okolo 388 dolárov za akciu.

Netflix
Zdroj: Tradingview
Netflix

Samozrejme, ďalší kvartál už pre spoločnosť nemusí byť taký silný, nakoľko jednotlivé ekonomiky postupne uvoľňujú prísne opatrenia a ľudia by sa postupne mohli opäť začať viac zdržiavať aj mimo svojich domovov.

Zo súčasnej situácie vyťažila aj spoločnosť Walt Disney, ktorá prevádzkuje vlastnú streamovaciu službu pod názvom Disney+. A to aj napriek tomu, že pred marcovým prepadom sa akcie Disney obchodovali na úrovni 141 dolárov a následne sa prepadli hlboko pod stodolárovú hranicu.

Aktuálne sa Disney obchoduje okolo 112 dolárov za akciu. Od marcového prepadu si tak akcie pripísali výrazný zisk na úrovni 33 percent.

Walt Disney
Zdroj: Tradingview
Walt Disney

Netflix sa v súčasnosti môže pochváliť 182 miliónmi predplatiteľov a Disney+ len päť mesiacov od spustenia služby až 50 miliónmi predplatiteľov, čo je skoro dvojnásobok oproti číslam zo začiatku februára 2020. Opäť sa tak potvrdilo, že tam, kde niektoré spoločnosti kvôli dôsledkom pandémie masívne strácajú, sú iní schopní masívne zarábať.

Olívia Lacenová - hlavná analytička TopForex