Koaličná kríza sa vyvíja presne tak, ako sme čakali. Matovič za Sulíkom nevyronil ani slzu, postupne chce vyskúšať všetky možnosti, ako vládnuť bez SaS. Napokon sú len dve. Získa nimi (v priaznivom prípade) pár mesiacov, potom sa reč opäť vráti k predčasným voľbám. Heger nemá na hru karty, Kollár čaká, čo bude, a snaží sa priložiť ruku k dielu (rozširovanie poslaneckého klubu). Nerastie význam silných hráčov (Matovič, Kollár), ale tých najslabších ohniviek v reťazi (Krúpa).

Lenže nič z toho (ani tesná väčšina, ani menšinová vláda) nemôže byť dlhodobým riešením. Veď si len predstavte jednoduchú úvahu: koalícia Matoviča a Kollára by ponúkla povedzme rezort hospodárstva Tomášovi Tarabovi. Jeho sila v parlamente je rovnaká, akú má Remišová, politicky to logiku dáva, inak to fungovať ani nemôže. Ale reakcia zvyšku koalície aj médií bude presne opačná a prudko hysterická. Bez ohľadu na to, či by sa ministrom stal Taraba osobne alebo nejaký jeho Doležal. Najmä ak by si Taraba alebo jeho nominant trúfol na čo i len trochu orbánovskú líniu voči Rusku.

Koalícia skrátka trpí Parkinsonom, trasie sa a snaží sa rozpamätať na svoju mladosť: prečo to vlastne vznikla pred dvomi rokmi.

Lenže vládnej koalícii môže zlomiť krk ešte niečo iné. Jesenné voľby.

Budeme voliť starostov, primátorov a županov plus všetky komunálne a regionálne zastupiteľstvá. A hoci kandidátky a kandidatúry ešte nie sú uzavreté, už dnes je jasných niekoľko vecí.

Po prvé, trápenie kandidátov OĽaNO.

Všetci kandidáti vždy zatajovali svoje strany, keď ich už nepopularita týchto značiek poškodzovala. Niektorí to prežili (Baška v Trenčíne), veľká väčšina nie. Robili to tak kandidáti Smeru, SDKÚ, HZDS aj KDH. Všetci.

Prišlo to zväčša po dvoch, troch volebných obdobiach. Lenže pani Jurinovej a pánovi Viskupičovi sa to stalo po dvoch rokoch OĽaNO pri moci.

Obidvaja urobia všetko pre to, aby boli od OĽaNO čo najďalej. Je to paradox, keďže Jurinová aj Viskupič sú to najväčšie jadro OĽaNO, dvaja zo štyroch pôvodných členov.

A tak je ich najväčšou nádejou, že sa im nepostaví silnejší kandidát (Viskupič) alebo sa im postaví toľko kandidátov, že sa hlasy rozdrobia a v jednokolových voľbách vyhrať môže aj menšinový kandidát (Jurinová).

OĽaNO má ešte jeden problém, aj keď zatiaľ len miestny. Že sa časť kresťanov vráti ku KDH a na Orave podporí Janckulíka namiesto Jurinovej.

Kandidáti OĽaNO, ale aj ďalší, ktorí so značkami vládnych strán kandidujú, sa však boja aj ďalšej veci. Že sa komunálne a regionálne voľby spolitizujú. Že z nich opozícia urobí zástupné referendum o vláde.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa