Miliónový biznis, sieť kontaktov a predovšetkým vplyvní ľudia, ktorí vedeli všetko vybaviť. Tak vyzeral donedávna svet Mariana Kočnera, ktorý už spoznal svoj prvý právoplatný trest. A nie je malý. Najvyšší súd SR mu v kauze televíznych zmeniek vymeral 19-ročný pobyt za mrežami. Spolu s ním putuje do väzenskej cely aj Pavol Rusko, ktorý v minulosti šéfoval súkromnej televízii Markíza či zastával post ministra hospodárstva. Obaja aktéri kauzy sa prerátali, ak si mysleli, že im niekto vyplatí 70 miliónov eur bez mihnutia oka. Svojím konaním zmobilizovali orgány činné v trestnom konaní, ktoré ukázali, že vedia odsledovať aj podvody bielych golierov.

Vybavovací biznis

Človek z takzvaných mafiánskych zoznamov dostal od súdu dostatok času na to, aby mohol detailne analyzovať, kde urobil chybu. V prvom rade asi v tom, že namiesto podnikania vlastne vybavoval a telefonoval. S tými správnymi ľuďmi na linke mu to niekoľko rokov išlo od ruky, ale nič netrvá večne. Postupom času aj kontakty doplatili na to, že namiesto práce robili nadprácu v prospech M. Kočnera. Medzi nimi sa objavila úradnícka smotánka, napríklad štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská, podpredseda parlamentu Martin Glváč a ďalší.

Doba hájenia veľkých zvierat sa skončila

M. Kočner pritom na seba upozorňoval uždávno predtým, ako prišiel s nápadom vyplatiť si zmenky za milióny. Kauzy ako napríklad prevody hotelov na Donovaloch, Technopol II či vražda novinára Jána Kuciaka spôsobili, že kontroverzný človek, ktorý celé roky hýbal Slovenskom, na najvyšších poschodiach jednoducho stratil krytie. Celé roky mal vlastných vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí poslušne zametali problémy pod koberec. Tie časy sú, zdá sa, definitívne preč, policajti majú rozviazané ruky a vyšetrujú aj veľké ryby bez zásahov zhora. 

Ochranná ruka

Otázkou je, ako mohol niekto ako M. Kočner fungovať podobným spôsobom tak dlho. Zdá sa, že iba vďaka sieti kontaktov, ktoré mu vedeli zabezpečiť beztrestnosť. Pri detailnejšom pohľade na jeho biznis sa nedá povedať, že by išlo o sofistikované schémy, ktoré nedokážu odhaliť ani tie najlepšie ekonomické mozgy sveta. Skôr v jeho prípade platilo, že v príhodnej chvíli sa vyšetrovanie zastavilo. Do svedomia by si rozhodne mali vstúpiť politické elity, ktoré nielenže prehliadali aktivity kontroverzného podnikateľa, ale ani im nevadila jeho spoluprítomnosť na večierkoch a podobných akciách.

Na snímke Marián Kočner počas zasadnutia senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v kauze zmeniek TV Markiza.
Neprehliadnite

Kočner a Rusko vinní. Najvyšší súd im potvrdil 19-ročné tresty

Príbeh M. Kočnera môže slúžiť aj ako odstrašujúci príklad do budúcnosti. Ľudia, ktorí sa spoliehajú na to, že ich nikto vyšetrovať nebude, odsúdením podnikateľa precitli. Už málokto sa dnes môže pýšiť titulom chránené zviera.