Za normálnych okolností by zadržanie šéfky Slovenského pozemkového fondu Gabriely Bartošovej, ako aj šéfa SIS Vladimíra Pčolinského boli ťažkou ranou pre „protikorupčnú“ vládu. Opozícia by robila emocionálne tlačovky a žiadala hlavu toho a toho ministra, komentátori by písali o veľkom vytriezvení a voliči sa by sa postupne od vlády odvracali.

Lenže toto nie sú normálne časy a koalícii môžu tieto zadržania paradoxne skôr pomôcť. A môže za to ďakovať opozícii, ktorá od volieb všetkých presviedča, že prokuratúra a vyšetrovatelia pracujú na objednávku vládnych politikov a ide im o likvidáciu opozície.

Preto im do tejto schémy akosi nesedí, ak odrazu NAKA vyvalí baranidlom dvere aj nominantovi tejto koalície. Potom sme svedkami aj takej bizarnej situácie, ako keď sa musí Smer zastávať V. Pčolinského a vyzývať na jeho prepustenie, ako sa to stalo Robertovi Ficovi cez víkend.

Dôkaz o rozviazaných rukách

Najmä OĽaNO sa podarilo problém v Štátnom pozemkovom fonde otočiť na niečo pozitívne. Má to byť dôkaz, že polícia pracuje nestranne a má rozviazané ruky aj vtedy, ak ide o nominantov súčasnej vlády.

Dobre do tejto stratégie zapadá aj gesto ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, ktorý oznámil, že podá demisiu. Aj keď nevedno, či išlo skutočne o akt sebareflexie a vyvodenie politickej zodpovednosti, alebo už mal jednoducho dosť všetkých výčitiek, že je najhorším ministrom a pred očami sa mu náhle objavila skvelá úniková stratégia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa