Nárast technologických akcií do vysokých hodnôt, ktoré časť finančného trhu pokladá za zásadne nadhodnotené, znovu posunul do pozornosti investorov takzvané hodnotové akcie. Tento prístup dlhodobo najsilnejšie presadzuje legendárny „Veštec z Omahy“ Warren Buffett. Do tejto skupiny akcií patrí aj firma Procter & Gamble (P&G), ktorá vyrába široký sortiment tovarov dennej spotreby.

Komodity
Neprehliadnite

Možno stojíme na prahu ďalšieho komoditného supercyklu

Počas pandémie najlepšie výsledky

Na úvod pár faktov o Procter & Gamble: jej výroba sa točí okolo piatich segmentov, konkrétne – skrášľujúce prípravky, starostlivosť o vzhľad, zdravotná starostlivosť, starostlivosť o textil a domácnosť a hygienické produkty pre celú rodinu. V maloobchode sa dá nájsť v 180 krajinách sveta, a to typicky v drogériách aj supermarketoch. Medzi najznámejšie značky patria Ariel, Pampers, Old Spice, Safeguard, Head & Shoulders, Pantene či Mach3. Firma Procter & Gamble dosiahla v roku 2020 tržby 72 miliárd dolárov. Bol to úspešný rok so sériou najlepších kvartálnych výsledkov za poslednú dekádu. Za tento výsledok P&Gvýrazne vďačí pandémii nielen kvôli zvýšenej hygiene, ale aj výraznému predzásobeniu sa.

Views Of Australia's Largest New Gold Mine
Neprehliadnite

Skokanom úvodu roka medzi kovmi je irídium. Jeho cena narástla o 160 % aj vďaka vodíku

Nástup niche značiek otriasol P&G, ale firma sa stabilizovala

Procter & Gamble je tradičný kolos, ktorý sa dlhodobo sústredil na kamenné predajne. Po veľkom náraste online predaja pred niekoľkými rokmi sa pokúsil naštartovať aj online predaj. Tento segment chcel naposledy posilniť kúpou onlinového predajcu dámskych holiacich potrieb Billie. Tento plán mu nevyšiel, keďže v decembri americká Federálna obchodná komisia proti tomuto obchodu vzniesla oficiálnu námietku. Tento neúspech nie je však pre P&G zásadný. Firma, ktorej výnosy z online predaja tvorili pred štyrmi rokmi približne 6 percent, tvorí v súčasnosti približne 11 až 12 percent na online a stále rastie.

Faktom je, že vznik online značiek ako Dollar Shave Club a ďalších stáli za poklesom podielu holiacich strojčekov Gillette od P&G na americkom trhu od roku 2017 zo 70 percent na menej ako 50 percent. Fenomén mnohých niche značiek, ktoré oslovujú priamo spotrebiteľov so špecifickým produktom, sa presadil najmä v oblasti pracích prostriedkov a starostlivosti o pleť. Tieto odčerpali tradičným výrobcom ako P&G časť zákazníkov, ktorí dovtedy nakupovali výlučne v obchodoch vo svojom okolí. Aj keď sa pozícia veľkých kolosov ako P&G zdala ohrozená, dnes to vyzerá, že Procter & Gamble je rovnako stabilná, ako bola pred 20 rokmi. Aj jej budúcnosť vyzerá ružovo.

Galešnjak, Chorvátsko
Neprehliadnite

Chorvátsko plánuje prijať euro v roku 2023. Koronakríza jeho vstup do eurozóny nezvrátila

Priestor na solídny rast

Ako na tento vývoj v poslednom roku reagovali akcie firmy? Ak sa pozrieme na graf, vidíme, že cena akcie P&G je na predpandemickej úrovni. Počas marca 2020 klesla cena akcií P&G na úroveň maxím z roku 2018 (pokles o štvrtinu zo 128 USD na 96 USD). V priebehu nasledujúcich štyroch mesiacov sa však vrátila späť a následne rast skončil v roku 2020 až na cene 139,27 USD. Nasledujúci pokles na aktuálnu predkrízovú úroveň môže byť pre investorov nový stimul, ktorý dáva solídny základ pre ďalší rast.

Procter & Gamble
Zdroj: Tradingview
Procter & Gamble

Dividenda P&G sa v súčasnostipohybuje na úrovni 3,16 USD, čo predstavuje približne 2,5 percenta z aktuálnej ceny akcie. Ak vychádzame z ceny 125,98 USD, tak cieľovú cenu vieme odhadnúť na základe priemerného zisku na akciu a pomeru bežnej ceny voči zisku (tzv. trailing PE) na 135,86 USD. Pre porovnanie, priemerná cieľová cena podľa analytikov finance.yahoo.com predstavuje 151,44 USD. Z toho vyplýva, že akcia Procter & Gamble by mohla mať pred sebou v blízkom čase potenciálny rast na úrovni 20 percent.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora