Slovensko od pondelka uvoľňuje. Avšak politika testovania sa nemení. Prílepok „+ test“ svieti takmer pri každom ohlásenom uvoľnení. Či pandémiu radi Igor Matovič oficiálne alebo neoficiálne, je jedno. Jeho obľúbené masové testovanie pokračuje.

Pritom Slovensko je pravdepodobne jediná krajina na svete, kde sú základné ľudské práva ako návšteva zamestnania podmienené návštevou testovacieho strediska. Aj to je dôvod, prečo sa hromadia žaloby na štát.

Avšak zďaleka nejde len o právny problém. Ide napríklad aj o problém ekonomický, keď je otázne, či priame a nepriame náklady súvisiace s povinným testovaním oprávňujú jeho existenciu. Najmä vzhľadom na účinnosť testovania.

Posledné údaje hovoria, že za štvrtok na Slovensku pribudlo 778 pozitívne testovaných ľudí zo 128-tisíc vykonaných testov. Ide o každého 164. testovaného človeka. Epidemicky ťažko odôvodniteľný pomer.

Surge Testing For Covid Variants Takes Place In Lambeth
Neprehliadnite

Londýn v panike: Ani kolektívna imunita nemusí stačiť. Dôvodom je domáci miláčik – AstraZeneca

Zmätení Briti

Spojené kráľovstvo prijalo antigénové testovanie ako jednu zo stratégií, ako poraziť koronavírus. Každému obyvateľovi krajiny prídu dvakrát do týždňa priamo domov antigénové testy. Nemusí sa nikam objednávať ani nikam chodiť.

Domáce testovanie bola pravdepodobne aj stratégia Igora Matoviča, kým ho neprevalcovala vládna kríza. Domáce testovanie sa nezrealizovalo, no povinné ostalo.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa