Peniaze sú náboženstvom. Výborne to vystihol bývalý prezident  amerického federálneho rezervného systému (Fed)  v Kansase  Thomas Hoenig: "Je to systém založený na viere."
Kým v minulosti museli centrálne banky voči peniazom v obehu držať adekvátnu hodnotu v zlate, dnes už nemusia. A ani nedržia. 
Peniaze tak nie sú kryté ničím.  K zásadnej zmene došlo v roku 1971, kedy vtedajší americký prezident Richard Nixon zrušil tzv. Zlatý štandard. Odvtedy peňazí v obehu pribúdalo a krytie klesalo. No strmý spád nastal až v uplynulých rokoch, kedy centrálni bankári tlačili toľko peňazí ako nikdy predtým v histórii. Nám tak ostáva len slepo veriť, že peniaze ešte majú nejakú hodnotu.
Ale teraz je táto viera testovaná.

Oddelenie peňazí od štátu

Ľudia si za tisícročia zvykli, že vlády alebo králi vydávajú peniaze. Vždy to tak bolo. Avšak rovnako ako bolo v minulosti dôležité oddeliť od štátu cirkev, dnes je nevyhnutné oddeliť od štátu aj peniaze.
Skôr či neskôr všetci pochopia, že neexistuje žiadny dôvod, prečo by mal štát pomocou centrálnych bánk kontrolovať obeh peňazí. Vysoká inflácia je jasným dôkazom, že štát je tým najhorším správcom peňazí.
Bitcoin a krypto aktíva sú jediné peniaze, ktoré nie sú riadené politikmi ani centrálnymi bankármi. Vďaka nim sa ľudia môžu vyhnúť devalvácii a strate kúpnej sily cez štátom riadené peniaze.

Rusi si zachraňujú majetky cez bitcoin 

Hoci sa Rusko vo veľkom zbavilo takmer všetkých amerických dolárov, ruská centrálna banka bola odrezaná od väčšiny devízových rezerv v celkovej hodnote 630 miliárd dolárov, ktoré si nakúpila pred inváziou na Ukrajinu.

Devízové rezervy Ruska
Zdroj: CBR
Devízové rezervy Ruska

Od začiatku invázie sa rubeľ voči doláru prepadol o 60 percent. To ešte viac zvýšilo už aj tak vysokú infláciu a centrálna banka bola nútená zvýšiť základnú úrokovú sadzbu z 8  na 20 percent.
Vnútorná hodnota bitcoinu nie je možno taká zrejmá na kokteilovej párty v Bratislave alebo Prahe, ale je viac zjavná počas vojny, keď je bitcoin najpotrebnejší.
Očividné to bolo, keď sa ruskí občania v snahe ochrániť svoje úspory pred kolapsom uchýlili k bitcoinu. To sa podpísalo pod jeho cenu denominovanú v rubľoch, ktorá sa v minulom týždni vyšplhala na historické maximum.
To je hmateľná hodnota bitcoinu. 

Bitcoin denominovaný v rubľoch
Zdroj: CBR
Bitcoin denominovaný v rubľoch

Ukrajinská vláda tiež hľadá pomoc v bitcoine

Ukrajinská vláda je ďalšou vládou, ktorá si začala uvedomovať silu meny oddelenej od štátu.
26. februára krajina oficiálne požiadala o pomoc prostredníctvom účtu na Twitteri, kde uverejnila adresy svojich bitcoinových, ethereových a tetherových peňaženiek. 

Výzva Ukrajiny na pomoc na Twitteri
Výzva Ukrajiny na pomoc na Twitteri

Podľa Ellipticu sa doteraz vyzbieralo viac ako 63 miliónov dolárov. Krása kryptomien spočíva aj v tom, že ich trhy nemajú zatváracie hodiny a fungujú nepretržite.

Pomoc Ukrajine
Zdroj: Elliptic
Pomoc Ukrajine

Hoci tieto digitálne aktíva majú menej ako 15 rokov, je fascinujúce, ako rýchlo sa suverénny štát obráti k relatívne mladým aktívam v čase vojny. Je len otázkou času, kedy si väčšina vlád uvedomí, že peniaze vydané inými štátmi nemajú žiadnu hodnotu a začnú nakupovať bitcoin do svojich devízových rezerv. 
 Svet sa rýchlo mení. Netrvalo dlho a kryptomeny sa od povesti nástrojov pre kriminálnikov a teroristov získavajú povesť záchrancu demokracie v čase vojny. 
Čím viac štátov si uvedomí hodnotu bitcoinu a krypto aktív, tým rýchlejšie sa peniaze dokážu oddeliť od štátu.
Historicky boli vojny vždy spúšťačmi pre prijatie revolučných technológii. Bitcoin sa teraz dokazuje, že je tu aj na to, aby pomohol ochrániť úspory pred politikmi v čase vojny.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora