Cena kávy Arabika po tom, čo vo februári tohto roku dosiahla svoje 11-ročné maximum, posledných 6 mesiacov kontinuálne klesala. Cenu predtým hnalo hore najmä nepriaznivé počasie v Brazílii, ktoré vyvolalo obavy o produkciu.

Brazílske sucho a chlad minulú sezónu obmedzili kvitnutie a silné mrazy v júli 2021 viedli farmárov k výrubu kávovníkov v čase vysokých nákladov na poľnohospodárske vstupy, najmä hnojivá.

Okrem toho, ďalší špičkový producent v Kolumbii vykázal po povodniach nižšiu úrodu. Potom sa však pozornosť presunula na riziko globálneho ekonomického spomalenia a s tým spojené slabšie vyhliadky na dopyt po drahšej vysokokvalitnej káve.

káva
Zdroj: Saxo Bank

Zatiaľ čo hospodársky pokles môže negatívne ovplyvniť dopyt po drahších zrnách v porovnaní s Robustou, kľúčové ukazovatele vykresľujú pre Arabiku skôr býčí obraz.

Aj nedávny článok Bloombergu potvrdzuje obavy o úrodu. Brazílska Conab, národná poľnohospodárska agentúra, očakáva, že tohtoročná úroda bude najslabšia od roku 2014. Komentátori dokonca hovoria, že aj súčasné predpovede sa môžu ukázať ako prehnane optimistické.

Ak sa pozrieme na termínovú krivku, tá ukazuje najvyššiu cenu od roku 2010. Okrem toho, úroveň zásob v skladoch monitorovaných futures burzou ICE klesla na 23-ročné minimum, zatiaľ čo špekulanti od februára znížili svoje pozície o 70 percent. Robusta, lacnejšia odroda kávy obchodovaná v dolároch za metrickú tonu, si tak môže nájsť úspešnú cestu.

Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Ethereum
Neprehliadnite

Spojené štáty urobili rázny krok proti praniu špinavých peňazí v kryptopriestore