V chaotickom decembrovom virvare okolo zlyhaného plošného testovania a blížiaceho sa lockdownu zapadla správa o zatknutí vtedajšieho námestníka Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu.

Podľa medializovaných informácií sa mal dlhodobo dopúšťať trestnej činnosti a bol obvinený minimálne z ôsmich skutkov. Spolu s Milanom Lučanským a bývalým šéfom SIS Petrom Gašparovičom bol zatknutý v prípade s pracovným názvom Judáš.

Išlo o človeka, ktorého na jeho pozíciu dosadil nový šéf SIS Vladimír Pčolinský. V bežnej demokratickej krajine by V. Pčolinský okamžite podal demisiu. Na Slovensku sa však neudialo vôbec nič.

Príbeh dostal nový nádych až po tom, ako B. Beňa, označovaný za priateľa V. Pčolinského, využil inštitút kajúcnika a začal o šéfovi SIS rozprávať. U V. Pčolinského nakoniec zaklopala NAKA a skončil vo väzbe.

Dôveryhodnosť krajiny, jej politických a demokratických inštitúcií padla na nové dno.

Na snímke šéf Slovenskej informačnej služby (SIS)  Vladimír Pčolinský počas 130. zasadnutia Bezpečnostnej rady SR, na ktorej sa zúčastnila prezidentka SR Zuzana Čaputová a premiér SR Igor Matovič, 20. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Pčolinského pád: Je načase začať uvažovať o zrušení SIS

(Proti)korupčná vláda

Matovičova vláda nie je stelesnením dôveryhodnosti, kompetentnosti a ani manažérskych zručností. Národ ju akceptuje najmä kvôli dlhoročnému PR v oblasti boja s korupciou. Slováci od nej očakávajú iba jedno – aby sa korupcia a klientelizmus z krajiny vytratili a už sa nikdy nevrátili späť.

Po roku Matovičovej vlády sa však zatknutím B. Beňu a V. Pčolinského ukazuje, že starú korupciu môže vystriedať korupcia nová. Hra sa nemení, menia sa iba hlavní aktéri.

Šéfa SIS do jeho funkcie totižto menuje predseda vlády, Igor Matovič. „Riaditeľ SIS je priamym nominantom a aj priamym podriadeným predsedu vlády SR bez ohľadu na to, kto ho do tejto funkcie odporučil. Priamu politickú zodpovednosť za Vladimíra Pčolinského preto v plnej miere nesie Igor Matovič,“ povedal bývalý premiér Peter Pellegrini.

Tak, ako zodpovednosť za B. Beňu mal okamžite niesť šéf SIS, tak zodpovednosť za V. Pčolinského plne padá na plecia I. Matoviča. Obvinenie a následné vzatie šéfa spravodajskej služby do väzby je škandál, ktorý by v každej demokratickej spoločnosti spôsobil pád vlády.

Vladimír Pčolinský odchádza zo ŠTS v Pezinku do väzby
Neprehliadnite

Exriaditeľ Slovenskej informačnej služby V. Pčolinský ide do väzby

(Ne)objektívne vyšetrovanie

I. Matovič nie je jediný, kto za šéfa SIS nesie politickú zodpovednosť. V. Pčolinský patrí medzi troch kľúčových ľudí pohybujúcich sa v okolí Borisa Kollára. Predsedovi strany kryje chrbát a napríklad ho dostal aj z obvinení zo sexuálnej konverzácie s mladistvou.

Kým ešte vo štvrtok B. Kollár hovoril o stíhaní vlastného človeka ako o dôkaze antikorupčnosti vlády, všetko sa zmenilo v piatok. Minister Milan Krajniak a poslanec Peter Pčolinský začali zrazu hovoriť o „mocenskom zápase“ vo „vlastnej koalícii či zložkách štátu“.

Druhá najsilnejšia strana vládnej koalície pomenovala, že orgány činné v trestnom konaní nepostupujú objektívne. Ide tu podľa nej o „špinavú spravodajsko-mocenskú hru, v ktorej sú zapletení mnohí“.

Tieto slová, pochádzajúce od lídrov slovenského politického diania, sú brutálnym zásahom do práce vyšetrovateľov a prokurátorov. Ak je to skutočne tak, ako hovoria, potom sa ani po roku na Slovensku nezmenilo nič.

Vyjadreniami predstaviteľov Sme rodina vznikol veľký tieň pochybností nad všetkými zatknutiami od nástupu novej vlády. Nemuseli byť totiž robené na základe objektívneho vyhodnotenia situácie, ale mohli mať politický či mocenský charakter.

Ak nejde o mocenskú hru a Sme rodina svojimi vyjadreniami iba kryje svojho človeka, potom druhá najsilnejšia strana vo vláde otvorene napadla prácu polície a prokuratúry. Kvôli ochrane svojich vlastných záujmov zaútočila na toľkokrát polámané princípy právneho štátu na Slovensku.

Tak či onak – pre krajinu je to tragická správa.

Slovenská vládna garnitúra zatknutím šéfa SIS a svojou následnou komunikáciou prišla o poslednú baštu morálnej legitimity, ktorú si doteraz ešte ako-tak udržiavala.

Vladimír Pčolisnký prichádza na ŠTS v Pezinku
Neprehliadnite

V pondelok zasadne výbor na kontrolu činnosti SIS