V posledných mesiacoch získala široká verejnosť prístup k umelej inteligencii cez programy ako Midjourney, DALL-E alebo ChatGPT. Práve posledne menovaný četbot s umelou inteligenciou a schopnosťou generovať texty od výmyslu sveta, púta veľkú pozornosť. Jeho potenciál je obrovský a už ho stihli využiť aj mnohí šikovní študenti na pomoc pri skúškach či dokonca pri písaní diplomových prác. Teraz však prichádza ťažšia fáza v „živote“ tohto nástroja. Posvietili si naň regulačné orgány Európskej únie aj viacerých krajín. A výsledkom je prvý zákaz, konkrétne v Taliansku.

Taliani zakázali ChatGPT, názory krajín EÚ sa rôznia

Aký problém má Európa s aplikáciou ChatGPT? Starý kontinent má veľmi prísne nastavené pravidlá pre ochranu osobných údajov (najznámejšie je všeobecné nariadenie o ochrane údajov pod skratkou GDPR). Aj keď neexistuje zhoda, či sa tieto pravidlá môžu vzťahovať na nástroje generatívnej umelej inteligencie a do akej miery by sa mala aplikovať smernica EÚ o umelej inteligencii, niektoré orgány sú tomu jednoznačne naklonené.

Problémom totiž je, že umelá inteligencia využíva pri tvorbe odpovedí a textov analýzu veľkého množstva údajov, ktoré môžu zahŕňať osobné údaje používateľov internetu. Pritom nie je zrejmé, na akých údajoch sa umelá inteligencia učila a učí, a ako (a či vôbec) sú osobné údaje v tejto skupine dát chránené.

Práve ochrana osobných údajov spôsobila zákaz aplikácie ChatGPT v Taliansku. Je tak prvou západnou krajinou, ktoré pristúpila k obmedzeniu ChatGPT na svojom území. Taliansky regulačný orgán Garante argumentuje proti produktu spoločnosti OpenAI tým, že pri využívaní robota neoverovala vek používateľov a pri jeho trénovaní bez právneho dôvodu zhromažďovala rôzne osobné údaje.

Ďalším argumentom je prebiehajúce vyšetrovanie úniku dát, ktorý umožnil niektorým užívateľom vidieť obsah konverzácií iných ľudí. Časť európskych krajín (vrátane Francúzska, Írska a Nemecka) sa zaujíma o argumenty talianskej agentúry a chcú o prípade (pre vlastné postupy) vedieť viac.

Niektorí členovia EÚ však zaujali opačný postoj, napríklad regulačné orgány na ochranu osobných údajov vo Švédsku a Španielsku sa jasne vyjadrili, že neplánujú urobiť podobný krok ako Taliansko. Španielsko informovalo, že neeviduje žiadne sťažnosti, ale nevylučuje možné vyšetrovanie do budúcnosti, ak dostane podnet.

Samotní výskumníci vyzývajú na posúdenie rizík ďalšieho vývoja AI

Situácia nie je jasná ani v samotnom Taliansku. Vicepremiér a šéf strany Liga Matteo Salvini úrad kritizoval s tým, že sa mu zablokovanie aplikácie kvôli obavám o ochranu súkromia zdá prehnané. Na Instagrame tiež napísal, že rozhodnutie sa mu zdá pokrytecké a takýto prístup by prakticky znemožnil všetky online služby, keďže vždy pracujú so súkromnými dátami.

Na strane zástancov ChatGPT je logicky Microsoft ako investor do firmy OpenAI, ktorý má s využívaním umelej inteligencie vo svojom prehliadači Bing veľké plány. Bill Gates hovorí, že pred ľudstvom je mnoho výziev a obmedzovanie ďalšieho vývoja umelej inteligencie mu pri nich nijako nepomôže.

B. Gates je zástancom toho, aby sa ľudstvo zameralo na čo najlepšie využitie potenciálu umelej inteligencie. Okrem toho vo svojom blogovom texte s názvom The Age of AI has begun (Vek umelej inteligencie sa začal) hovorí o svojom presvedčení, že umelá inteligencia sa dá využiť na zníženie globálnych nerovností.

Týmito vyjadreniami reagoval na otvorený list od vyše tisíc odborníkov na umelú inteligenciu, v ktorom žiadajú okamžité pozastavenie vývoja systémov výrazne výkonnejších ako ChatGPT. Odborníci vrátane Steva Wozniaka, spoluzakladateľa firmy Apple, argumentujú, že je kľúčové v prvom rade posúdiť potenciálne riziká a prínosy pre spoločnosť. Tieto obavy zdieľajú viaceré európske krajiny a hovoria, že v EÚ by sa mala naštartovať diskusia o prísnejších opatreniach na reguláciu ich používania.

Aký je dopad sporu okolo AI na cenu akcií Microsoftu?

Microsoft do OpenAI výrazne investoval, aby predbehol svojich konkurentov. Prejavili sa spory okolo ďalšieho vývoja umelej inteligencie, zákaz v Taliansku a ďalšie zvažované kroky na hodnote akcií firmy?

Akcie Microsoftu sú v predaji na burzách od roku 1986. Vtedy vstúpili do obchodovania pri cene desať centov. V priebehu ďalších 37 rokov neuveriteľne získali na hodnote – konkrétne ide o zhodnotenie o viac než 287-tisíc percent. Najvyššiu hodnotu dosiahol Microsoft v novembri 2021 s cenou 343,11 dolára. Nasledoval pokles, ten však zasiahol veľkú väčšinu akcií na finančných trhoch. Aktuálna cena akcie Microsoft je 287,23 dolára. A jeho perspektíva je jednoznačne rastová.

Pohyb akcií spoločnosti Microsoft za posledných päť rokov
Zdroj: Investing
Pohyb akcií spoločnosti Microsoft za posledných päť rokov

Priestor pre vývoj umelej inteligencie sa môže meniť

Dessislava Savova, partnerka v advokátskej kancelárii Clifford Chance, hovorí, že aktuálna diskusia v Taliansku ukazuje, že smernica GDPR a problematika ochrany osobných údajov môže poskytnúť regulačným orgánom nástroje na výrazné ovplyvnenie budúcnosti vývoja umelej inteligencie.

V najbližšom čase bude zaujímavé sledovať, či a ako zareagujú na taliansky zákaz aj iné krajiny EÚ. Ak by reakcia bola masovejšia, dopad na Microsoft by mohol byť zásadný, keďže firma Billa Gatesa investovala do umelej inteligencie už vyše 10 miliárd dolárov a je to kľúčový rozvojový projekt firmy.

Viaceré krajiny sa už vyjadrili, že podobný krok neplánujú, čo dáva Microsoftu nádej, že prípady obmedzenia či zákazu ChatGPT by mohli byť len lokálne a dočasné. Pre Microsoft aj ďalšie technologické firmy v tejto oblasti to znamená, že majú zatiaľ voľné pole pre ďalší rozvoj umelej inteligencie. S touto oblasťou si totiž značná časť technologických firiem spája svoju budúcnosť. Otvorené otázky okolo umelej inteligencie však zďaleka nie sú vyriešené. Preto bude zaujímavé sledovať, ako sa bude formovať prostredie pre rozvoj tejto technológie.

Adam Austera

Vyštudoval vysokú školu v Nitre, avšak už počas štúdia ho zlákala oblasť obchodovania na kapitálových trhoch. Najskôr obchodoval súkromne, no neskôr sa zamestnal na oddelení dealingu a postupne sa vypracoval až na aktuálnu pozíciu finančného analytika značky Ozios.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora