Americká asociácia individuálnych investorov (AAII) zisťuje náladu investorov na celej vzorke svojich členov prostredníctvom otázky ,,Mám pocit, že smerovanie akciového trhu v nasledujúcich 6 mesiacoch bude..." a dáva im na výber medzi býčím, medvedím a neutrálnym výhľadom.

Rozpätie medzi podielom klientov, ktorí vnímajú trh aktuálne ako býčí vs. medvedí, sa koncom minulého týždňa znížil na -35,2 percenta. To je extrémne negatívne čítanie, ktoré sa doteraz objavilo len v menej ako 2 percentá prípadov. Extrémny pesimizmus je však často dobrým východiskovým bodom na to, aby ste sa „otrepali“ a pripravili na odraz späť nahor. Bude zaujímavé sledovať, či vývoj nálady bude mať vplyv na akciové tituly v krátkodobom horizonte.

Býčie verzus medvedie vyhliadky
Zdroj: Bloomberg
Býčie verzus medvedie vyhliadky
Peter Garnry

Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora