S enormným prílevom investícií od retailových investorov prežívajú tento rok špekulatívne investície skutočnú zlatú éru. Najnovším dôkazom sú akcie firmy Robinhood.

Je to symbolicky práve platforma, ktorá na finančné trhy priviedla vďaka investičnej aplikácii milióny nových retailových investorov. Robinhood absolvoval 29. júla 2021 tzv. IPO, teda primárny úpis akcií na burze.

Kým začiatok obchodovania nebol práve idylický – cena akcií nakrátko dokonca klesla pod upisovaciu cenu (na približne 38 dolárov za akciu) – následne sa do 9. augusta zotavili na 56,83 USD za akciu.

Robinhood ako akvizičný žralok

Ešte 2. augusta Jim Cramer z CNBC vo svojej televíznej relácii Mad Money povedal, že podľa jeho názoru sú akcie Robinhood dobrou kúpou (bolo to pred skokom ceny o 50 percent o pár dní neskôr).

Dôvodom je podľa neho fakt, že si dokáže osvojiť finančné preferencie mladších ľudí a prispôsobuje sa im. Zaujímavé bola analógia Robinhood a Square:

„Keď spoločnosť Robinhood obsiahne aj iné formy financovania, vrátane rýchleho Afterpay úverovania typu "kúp teraz, zaplať neskôr", má „armáda“ 22 miliónov používateľov potenciál rásť a silnieť. Ak môže spoločnosť Square získať 10 percent z tejto Afterpay dohody, predstavte si, čo by mohla spoločnosť Robinhood urobiť, ak by získala niekoho iného z odvetvia – napríklad spoločnosť Affirm. Akcie by prudko vzrástli.“

Neuveriteľný denný rast hodnoty

Nárastom akcií cez 50-dolárovú hranicu sa ale príbeh neskončil. V stredu 4. augusta sa s akciami prudko obchodovalo a obchodný deň uzavreli na úrovni približne 70 USD, čo predstavuje denný nárast o závratných 50,4 percenta.

Dokonca v jednom okamihu dosiahli 85 USD, čo by predstavovalo raketový 81 percentný nárast oproti cene z predchádzajúceho dňa.

Svoju úlohu bezpochyby zohralo rozhodnutie Cathie Woodovej, hviezdnej manažérky ARK Investment Management, pridať viac akcií Robinhood do rôznych fondov. Konkrétne do ARK Fintech Innovation ETF (v držbe má približne 680 000 akcií) a ARK Innovation ETF (v držbe má približne 4,88 milióna akcií).

Tento krok zďaleka investičná komunita unisono neschvaľuje. John Heagerty z investičnej firmy Atlantic Equities hovorí, že cieľová cena 65 USD za akciu je nadsadená.

„Vyzerá to, že ARK Investments vyslovene stavili na rast a zdá sa, že sa do hry zapájajú aj maloobchodníci. Nie je bežné, aby sa akcie takejto veľkosti pohybovali tak rýchlo. Myslím si, že by to odradilo inštitucionálnych investorov.“

Špekulácie sa preniesli na samotný Robinhood

Je fakt, že Robinhood je v roku 2021 synonymom špekulácií. Cez online čety sa obchodníkom podarilo vytvoriť masívny short squeeze vo firmách ako GameStop a AMC Entertainment. A hlavným kanálom pre príchod dolárov od drobných investorov bola aplikácia Robinhood. Je skutočne symbolické, že v súčasnosti sme svedkami niečoho podobného pri akciách samotného Robinhoodu.

Vývoj hodnoty akcií v blízkej budúcnosti je neistý. Z oslovených analytikov zo strany CNN Business sa iba traja odhodlali pripraviť 12-mesačnú predpoveď ceny akcie firmy Robinhood Markets Inc.

Mediánová cieľová hodnota ich odhadu je 65 USD (možný nárast o 14,5 percenta oproti cene z 9. augusta). Najnižší odhad je 45 USD (možný pokles o 20,7 percenta) a najvyšší odhad je 151,20 USD (možný nárast o neuveriteľných 166,4 percenta).

Bude zaujímavé sledovať, ako sa akcie Robinhood budú správať v najbližších dňoch a týždňoch. Zatiaľ je to totiž veľká vlna s výraznými poklesmi a ešte väčšími nárastmi v extrémne krátkom čase.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora