Ako riadim svoje peniaze pri vysokej inflácii

Pokiaľ ste to ešte nepostrehli, májová inflácia v USA vyskočila z aprílových 4,6 už na 5 percent. Americká centrálna banka tvrdí, že je to len dočasné, no nič také ako dočasná inflácia neexistuje. Akonáhle výrobcovia zvýšia ceny, už ich len málokedy znížia.

Málokto si však uvedomuje, že to nie sú spotrebiteľské ceny, čo rastú. Sme totiž svedkami devalvácie mien na čele s dolárom.

Poviete si, prečo by ma mala trápiť úroveň inflácie v USA? Už dlhé roky platí, že čo sa deje na finančných trhoch za Atlantikom, ovplyvňuje aj zvyšok sveta, Európu obzvlášť. Nie nadarmo sa hovorí , že keď si Amerika kýchne, Európa prechladne.

To, čo sa deje s americkým dolárom, je dôležité aj z iného uhla pohľadu – 90 percent všetkých transakcií sa uskutočňuje v dolároch, alebo v menách naviazaných na dolár.

V podstate to znamená, že spolu s americkou menou sa prepadá aj euro, čínsky yuan, singapurský dolár, česká koruna aj švajčiarsky frank. Všetky meny sa znehodnocujú v tandeme s dolárom.

Otázka teda znie, čo robiť?

Jednoznačne by ste nemali vlastniť eurá, ani v eure denominované dlhopisy. Ak v súčasnosti M2 stúpa o 20 percent ročne, index S&P 500 o 30 percent a skutočná miera inflácie môže v skutočnosti byť na úrovni 20 percent. V takom prípade majú dlhopisy skutočný výnos mínus 5 percent.

inflácia, dlhopisy
Zdroj: Bloomberg

A čo zlato?

Investori tento stáročiami uznávaný žltý kov často považujú za spôsob zabezpečenia sa proti inflačnému riziku. História však naznačuje iné. Ak sa pozrieme na výsledky za poslednú dekádu, zistíme, že s priemerným ročným výnosom 3,6 percenta zlato preukázalo dosť mizerný spôsob ochrany voči inflácii.

inflácia
Zdroj: Seeking Alpha

A napríklad od roku 1980 nebolo ani schopné pokryť oficiálnu mieru inflácie.

inflácia
Zdroj: Seeking Alpha

Rast indexu S&P 500 je definíciou inflácie

Moje najlepšie odporúčanie v boji s infláciou a tlačením peňazí je stále bitcoin. Pokiaľ ale nechcete investovať do bitcoinu, moja rada by bola kúpiť si americké akcie. Index S&P 500 je takmer dokonalou definíciou skutočnej miery inflácie.

Napríklad, index možno síce minulý týždeň dosiahol nové historické maximum, no ak porovnáte tento index s bilanciou Fedu, obchoduje sa na rovnakej úrovni ako v roku 2008. To znamená, že ceny akcií išli od roku 2008 do strany, čo v zásade pokrylo devalváciu dolára tlačením peňazí.

inflácia
Zdroj: Bloomberg

Nemôžu vám tlačením peňazí znehodnotiť dom

Mojou druhou najlepšou radou by bolo kúpiť si nehnuteľnosť, ktorú budete vlastniť do konca života. Pri enormnom tlačení peňazí aj cena vašej nehnuteľnosti pôjde stále nahor.

Napríklad, keď sa peňažná zásoba M2 zvýšila o 20 percent, vzrástli aj ceny rezidenčných nehnuteľností v USA o 20 percent. Dokazuje to nasledujúci graf. Centrálne banky vám nedokážu znehodnoť dom tým, že vytlačia viac peňazí.

inflácia
Zdroj: Bloomberg

Zberateľské predmety

Okrem toho by ste mohli zvážiť aj nákup zberateľských predmetov. Tie by mohli za desať rokov osloviť bohatých, napríklad výtvarné umenie, veterány na kolesách, či starožitný nábytok.

Bitcoin je jediným riešením v rozvíjajúcich sa krajinách

Je nepopierateľné, že v krajinách s katastrofálnymi vládami si nemôžete kúpiť akcie ani Picassov obraz. Napríklad libanonská libra stratila len za posledný rok 90 percent svojej hodnoty. Ich centrálna banka už zhabala alebo zmrazila takmer všetky zahraničné meny vedené v miestnych bankách.

Ak ľudia v Libanone nechcú prísť o zvyšok svojich peňazí, ich jediným riešením je previesť, čo im ostáva, na bitcoin a poslať ho do bezpečia čo najďalej od dosahu libanonskej vlády.

Na záver – bez ohľadu na vaše rozhodnutie, čo najskôr sa zbavte eur v banke a ruky preč od dlhopisov a zlata.

Je to v podstate jednoduché. V prípade, že peňažná zásoba M2 narastie o 20 percent, stratíte za rok 20 percent svojich peňazí v banke.

Inými slovami, keď sa vaša loď potápa, nemá zmysel riešiť, či máte najlepšie miesto na záchrannom člne. Beriete, čo príde, inak sa o dve hodiny utopíte.